Чудесно. Mнението ми за содата за хляб в козметиката е чудесно. Хубав ден. Йей, това беше една изключително приятна за писане статия!

Надя, връщай се обратно и обяснявай!
Ох… добре…
Содата за хляб (с химично наименование натриев бикарбонат) не е основа или киселина, както някои “блогове” и “нутриционисти” твърдят. Тя е сол на силна основа (натриева основа или сода каустик, както я познаваме), и слаба киселина (въглеродна киселина). Соли на силни основи и слаби киселини във вода правят разтвор, който има високо pH – основно (алкално). Но не толкова високо рН, каквото би имала самата сода каустик. Затова содата далеч не е разяждаща като “мама” натриева основа.
Забавно е как отгоре на цялото ругаене на химията и как “продуктите в химията идват от гадни суровини като нефт”, зелените и пробиоблогъри са практически влюбени в содата за хляб, въпреки, че
Тя се произвежда от силно разяждащ индустриален химикал
За почистване на канали, какъвто е содата каустик. Естествено, че едно вещество няма да има същите свойства като суровината, от която е произведено. Но инфлуенсъри без химични познания явно смятат така. Затова содата за хляб със суровина от индустриална химия е добра, а продукт, създаден от пречистване на петрол, като вазелинът, не е. Защо содата е любима на инфуенсърите, а вазелинът е заклеймяван? Не чакайте логика. Няма такава. (Всъщност содата за хляб често индустриално се произвежда и от динатриев оксид, който е точно толкова опасен, колкото содата каустик. Производството от сода каустик е малко по-скъпо, затова и не се използва точно тя.)
Защо препоръчвам сода за хляб за определени проблеми?
Содата не е лекарство и никога няма да бъде. Ахем. Освен за премахване на киселини. Там равна няма. <3 😀

Но като имаме отделяне на някаква течност – била тя себум, или пот, навлажнената сода всъщност абсорбира тези течности до известна степен. Така за краткодействащи дезодоранти и един-път-в-седмицата маска содата е евтин, разкошен избор.
НО!
При употреба на сода върху разранена кожа, или твърде често, содата повече вреди, отколкото помага. Ако я ползвате ежедневно, а нямате толкова много себум, който да попие, ще се окажете “пречистени” и от важни за кожата масла. Все пак себумът не е някакъв супер-злодей, а ценна кожна съставка и само излишъкът създава проблеми.
Безопасни съвети за содата
Ако имате комбинирана кожа, използвайте сода само върху мазните участъци.
Не ползвайте всеекидневно.
Редувайте и с рН-неутрални и недразнещи вещества за попиване на себума като хума.
Хидратирайте с лек продукт след употреба на сода.
Не прекалявайте с употребата! Повече не е по-добре.
Содата е с алкално рН и дразни разранените участъци. Избягвайте при рани, кървящи пъпки, пустули, от които тече гной, разязвена кожа или лигавици.
И четете Инфармация. Това е винаги полезно. <3
Здравей, имам въпрос – содата може ли да се използва в домашно приготвени дезодоранти за под мишници? Видях, че това е споменато, но не ми стана ясно дали е за кратък период или спокойно могат такива да се използват ежедневно.
Здравейте !
Ежедневно използвам сода за подмишниците . Има уникално добър ефект. Понякога я смесвам с кокосово масло. Дали е удачна дълготрайната употреба?
Бихте ли споделили как я нанасяте?
Какво е мнението ви за употребата ѝ като ексфолиант?
Напълно си промених мисленето!
Така ли? Може би като променяте мисленето си за содата, е добре да промените мисленето си и за рекламите на климатици към Energy System BG. Аз не съм вчерашна и знам прекрасно как такива скрити линкове на моя сайт подпомагат SEO на вашата търговска страница. Алъш-веришът другаде. Инфармация е добре позиционирана, но и добре защитена.

Сега сте в черния ми списък. Очаквайте статия за тази практика и да, тогава ще получите линка, който искате, заедно с предупреждение към потребителите за тактиките ви.
Прилагам и скрийншот, за да не се опитвате да се оправдаете.
Довиждане.
Искам да Ви благодаря за точните, ясни, практични и кратки статии, съвети и разяснения! Страшно много ми харесва стилът Ви. Чета вашите статии в сайта и се опитвам да се науча какво да търся и избягвам в състава на козметиката, кои продукти са по-добри от други и най-вече защо са по-добри, за да мога като вляза в магазина да избера продукт не само според описанието му, а според съставките. Преди не обръщах внимание толкова какво купувам, но откакто имам някои проблеми с кожата, са ми много полезни ясните, практични съвети от човек със знания в областта, а не просто преписвачи (както някои други). Много ми харесва, че статиите Ви са кратки, точни и ясни, написани на достъпен език за всеки човек. Освен това по-кратките текстове оставят фокуса върху темата без да разводняват с излишни приказки и ми остава време да прочета повече информациии на различни теми от сайта. В днешно време има ужасно противоречива информация за всичко и никак не е лесно човек да се ориентира, особеко ако искаш сам да избереш нещо, а не все да се доверяваш на другите. Аз съм обикновен потребител, но просто искам да Ви благодаря, че правите този блог.