
След като вече знаем колко вредно може да е слънчевото лъчение върху кожата, логично е да потърсим как да се защитим. На пазара има много средства за слънцезащита и трябва да можем да отсяваме качествените продукти от нетолкова добрите. На първо място, трябва да поговорим за SPF фактора.
Sun Protection Factor (SPF) – полезен показател САМО за UVB
Слънцезащитен фактор, или SPF (Sun Protection Factor), наричаме измерване на времето, с което един продукт забавя появата на изгаряне на кожата при стандартни условия: при излагане на слънчеви лъчи UVB и за количество 2мг/кв.см фотозащитен продукт, приложен на кожата. Имайте предвид, че SPF се измерва при 2 мм. дебелина на слоя на продукта върху кожата.
Ако кожата изгаря без защита след 15 минути излагане на слънце, със SPF 50 слънцезащитен продукт изгаряне ще се получи след 15 х 50 минути, или 750 минути излагане при същите условия.
SPF факторите осигуряват защита, както следва:
- SPF 15 блокира 93% oт UVB лъчите
- SPF 30 блокира 97% oт UVB лъчите
- SPF 50 блокира 98% oт UVB лъчите
- SPF 100 блокира 99% от UVB лъчите (SPF 100 не е одобрен в Европейския съюз)
Дерматолозите препоръчват употребата на поне 15 SPF. Числата, които се сочат тук, са идеални – тоест, те са валидни, ако се нанесе продукт в достатъчно количество и не се изтрива. Реалните числа са по-ниски. Повечето потребители нанасят прекалено малко количество от който и да е слънцезащитен продукт. Разхождали ли сте са с 2 мм дебелина крем по кожата си? Не, разбира се. Повечето потребители нанасят 1/4 до 1/2 от това количество. Поради тази причина аз препоръчвам поне 30 SPF лятото и задължително поне 15 зимата. През зимата също има UVB лъчение, не забравяйте.
Подчертавам, че SPF факторът е показател за защита само от UVB лъчение. UVB е лъчението, което прониква повърхностно в кожата и предизвиква изгарянето. То има огромно отношение към рака на кожата. Ние вече знаем, че вреда причиняват и UVA лъчите. Te навлизат по-надълбоко в кожата и предизвикват появата на фини линии, бръчки, пигментация, застаряване на кожата.
Но как да изберем продукт, който предлага и UVA защита?
Продуктите, които защитават от двата вида лъчение, се означават като Broad Spectrum (широкоспектърни) продукти. Много от тях имат символ – кръг с изписани буквите UVA във вътрешността му, който е официален печат на Европейската комисия/COLIPA. Други продукти използват РА рейтинга – фактор за определяне на степента на UVA защита. Варира от един до три + символа, като с три + символа се означава най-висока защита.



Жизненонеобходимо е да използваме слънчева защита. Така се предпазваме не само от преждевременно стареене, но и от изгаряне и кожен рак. Но това трябва да се прави разумно. Най-добрата UV защита си остават дрехите. Изберете най-подходящата формула за вас и я нанасяйте редовно, на всеки два часа, в два пъти по-обилни количества, отколкото смятате, че е нужно. Не забравяйте, че 2/3 от хората нанасят слънцезащитните си продукти недостатъчно често и в твърде малки количества. Какви са предимствата и недостатъците на съставките, използвани за блокиране на UV лъчите, ще говорим в друг пост.
Какво е мнението ви за слънцезащитната козметика на Longday? Реалност или мит е обещанието на производителя, че осигурява 8 часова защита от лъчите? Коя марка слънцезащитна козметика ще препоръчате ?
Скъпа Ина,
Един от принципите на блога Инфармация е, че НЕ РЕКЛАМИРА МАРКИ.
Всяка козметична компания може да се похвали с добри и с нетолкова добри продукти. Така че не, не мога да Ви препоръчам нито една марка.
Относно защитата от лъчи – да, мит е. Слънцезащитен продукт се нанася през 2 часа и то обилно, за да бъде защитата адекватна, независимо от вида филтри, които се съдържат в него.
В тази статия може да научите повече за филтрите, използвани в ЕС:
http://www.infarmaciq.com/2016/06/26/%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D1%82-uva-%D0%B8-uvb-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0/
Здравейте, открих ви тази сутрин съвсем случайно, но много се радвам. Вече изчетох няколко статии и ги намирам за много полезни. Конкретно по-темата, въпроса ми е, ако използвам ББ крем със SPF 15 и искам да продължа да го ползвам какви са вариантите? Да използвам и крем отдолу? Ако да се притеснявам, че лицето ми ще става мазно(попринцип не е такова). И има ли значение той какъв фактор ще бъде? Подсещам се и да попитам дали имате намерение да пишете статия ,дали с препоръка на някои ББ кремове, видове или нещо сходно? Лек и усмихнат ден ви желая.
( На 19г съм, за да придобието някаква представа за мен.)
Здравейте! Да, идеално е да ползвате крем отдолу и не се притеснявайте за омазняване. Това зависи от формулата. Ще обмисля статия за BB-кремове, а засега се насладете на нещо по-общо:
Обикновена памучна тениска предпазва ли от UVA/UVB в достатъчна степен
Здравейте, отговорът е категорично ДА! 🙂
Въпросът ми е провокиран от някой тениски на фирми за планинска екипировка на които изрично пише че имат “100% UVA/UVB” защита и се чудя дали наистина си заслужават високата цена или е просто рекламен трик
Здравейте! Аз също имам такова облекло и съм доволна от него. Не блокира 100% лъчите, но 99% от тях – със сигурност. Нямам изгаряния. 🙂
тук не съм съвсем съгласна, дрехите предлагат известна защита, но единственото, което спира на 100% УВ лъчите е слой олово. Ако дете ще седи дълго време на слънце по-добре намажете и под дрешките, аз съм доста бледа и ми се налага също да се мажа под дрехите през лятото или пролетта. да не забравяте да намажете ушите и скалпа или поне да сложите шапка. Най-голям процент от меланомите са на уши, глава, пръстите на краката и ръцете все места дето лесно се забравят.
Здравейте. Говорим за практическа защита, а не за теоретично научна такава. 🙂
Това за нанасянето на слънцезащитния крем през 2 часа,е трудно осъществимо на работа.Не си представям дори и един път да свалям фон дьо тен,да мажа крем,да пазя сенки и спирала,после отново да слагам фон дьо тен,руж.Защитен фактор 30 не означава ли 7-8 часа кожата да е предпазена?
Здравейте, за съжаление не. Можете да използвате слънцезащитна пудра в офиса и да я нанасяте редовно. Поздрави!
Елена Георгиева, аз също не мога да нанасям крем през два часа – не и върху основа, фон дьо тен и пудра. 🙂 Има прозрачни мист спрейове, които могат да се напръскват върху гримираното лице за освежаване на вече положената защита. Аз си поръчах такъв на Ла рош позе с 50 фактор, но има и на други марки. За съжаление не мога да споделя доколко е ефикасен – все още не съм го получила и ползвала. 🙂
авен имат слънцезащитни гримове и пудра, която може да се подновява, но ако си цял ден в офис и не под прозорец можеш да не го правиш точно на два часа, но задължително преди да излезеш навън. От марките съм доволна от авен и юсерин, уриаж също не са лоши, но от биодерма и виши никак не съм доволна, доста съм бледа и ако крема не е както трябва веднага разбирам. Моето лично предпочитание е към минералните/ физически филтри особено цинков оксид, но ако носиш крем с такива филтри преди ляга задължително трябва да го измиеш или поне да минеш с влажна гъба независимо от марката.
от филтрите -авобензона е нестабилен и дразни, октокрилена също може да раздразни кожата. околоочната област се дразни от почти всички химични филтри, което е проблем, защото е и най-уязвима. внимавайте с алкохолите, защото за съжаление изобилстват в много от кремовете, освен че изсушават кожата могат и да намалят слънцезащитния фактор на крема.
Благодаря 🙂
Привет!
От известно време следя блога, след като моя приятелка ми подари Ваша книга, и все се каня да задам няколко въпроса. 🙂
От години се старая да използвам единствено “медицински” (да, знам мнението Ви за употребата на този термин, хаха) продукти през лятото, като гледам да ги сменям от време на време. Преди дни попаднах на слънцезащетен продукт – олио, на чиято опаковка беше ограден единствено абревиатурата “UVA”. Затова пък на самият етикет, с превода на български език, пишеше, че олиото предпазва от UVA и UVB лъчи. Та, ето го и първият въпрос – на кое от двете да се доверя? 😀
А вторият ми въпрос е: Единствено рекламен трик ли е препоръката на използване на отделни слънцезащитни продукти за тяло и за лице? Имам продукти, на които изрично е обозначено, че стават за тяло и лице или за тяло и коса например, докато съм попадала и на такива, които “стават” само за тяло.
Не се тревожете. Ако на опаковката е означен SPF фактор – е ясно, че продуктът е ефективен срещу UVB лъчи.
Благодаря! 🙂
Моля, Ви напишете лосион за след слънце за деца и възрастни. Поздрави