
Погледнете любимия си слънцезащитен крем или тоник отзад. Разгледайте внимателно съдържанието. Ще видите, че най-вероятно те… Съдържат денатуриран алкохол (спирт) и други нискомолекулни алкохоли. Как действа спиртът на кожата? Сега ще разберем.
Алкохолът е познат на човечеството отдавна. Може да го срещнете под всякакви имена – етилов спирт, етанол, етилов алкохол… По това се отличава от другите алкохоли, които имат различни от него качества, като цетиловия алкохол например. Ще го видите навсякъде, но в най-чистата си форма той се използва в медицината и фармацията като дезинфектант. Отнася се към нискомолекулните алкохоли, подобно на метанола, както и изопропиловия (изопропанол) и пропиловия (пропанол) алкохоли, като последните два също се ползват в козметиката.
Нискомолекулните алкохоли са лесно изпаряващи се (летливи) и леснозапалими. И са класически тъканни отрови.
Как вреди спиртът на кожата?
- Нарушават организацията на липидите (градивни молекули на клетъчните мембрани) на кожните клетки. Това изследване от 2012 го посочва;
- Дори 3% спиртен разтвор предизвиква верижна реакция, водеща до планирана смърт (апоптоза) на кожните клетки;
- Блокират способността на клетките да се защитават от свободни радикали;
- Причиняват дехидратация (изсушаване) на кожата, поради улесняване на т.нар. трансепидермална (през-кожна) загуба на вода;
- Въпреки, че се използват често в продукти за мазна кожа, тъй като имат моментален изсушаващ ефект върху мазната кожа и няма лъскавина, в дългосрочен план дразнещото действие на тези вещества увеличава отделянето на себум като защитна реакция.;
- Дразнят кожата и предизвикват хиперемия (зачервяване);
- За щастие, НЕ ПРЕДИЗВИКВАТ РАК. Това е мит. Утеха?
За кого трябва да внимаваме особено много?
Бебешката кожа е толкова нежна и лесно проницаема, че нанасянето на етилов алкохол върху кожата може да доведе до алкохолно отравяне.

Никога не разтривайте новородено с “ракийчица” за сгряване и не го мажете с козметични продукти, съдържащи спирт, върху кожата. (Източник)
Защо козметичните компании влагат тези алкохоли в козметиката ни?
На първо място – защото все още е разрешено. Друга важна причина е всъщност… от загриженост за нас. Спиртът на кожата позволява на други вещества с лоша прониквателна способност, като вит. С, да навлизат в кожата и да бъдат ефективни. Освен това, в краткосрочен план, алкохолът позволява на мазната кожа да възстанови матов вид. В слънцезащитните средства, алкохолът играе ролята на разтворител за някои от слънцезащитните филтри (повече за тях тук). За съжаление, негативните страни на алкохола далеч надвишават полезните. Много хора все още приемат спирта като безопасно вещество, когато е нанесено върху кожата, и е вероятно и компаниите да считат така. Затова е важно да се информираме от строго научни източници и да не се поддаваме на това, което традицията в козметиката ни диктува.
Препратката към слънцезащитните филтри не работи, моля добавете линка.
Кажете моля , Phenoxyethanol спада ли към алкохолите , които трябва да избягваме в козметиката ? Благодаря .
Здравейте. Не. Феноксиетанолът не е спирт.
Здравейте Надя, понеже ушите ми са окосмени използвам запалка да ги обгарям но много пъти стигам до по-големи изгаряния, какъв спирт мога да използвам който да не ми дава такива поражения? Благодаря.
Разбрах троленето, но ще отговоря нормално. Спиртът е токсичен за кожните клетки и убива дермалния слой, но не унищожава в голяма степен космените фоликули. Няма как да премахне окосмяването ви. Също, за нормалните хора е токсичен и за мозъчните клетки, ако се приема вътрешно, но за вас вече е твърде късно да престанете. Най-добре е да се свържете с психиатър, специализиран в Cluster B случаи със склонност към самонараняване. Той ще ви изпише стабилизатори на настроението за личностното ви разстройство, както и когнитивна терапия за алкохолизма.
аз искам да питам какво е benzyl alcohol и дали да се избягва в козметиката за лице?
Бензиловият алкохол е ароматизатор и потенциален алерген. Ако не сте алергични към него, не е фатално да го има, но разбира се, неароматизираната козметика е по-добрият избор.
Какво е мнението Ви за розова вода ( с Rosa damascena), добита чрез дестилация? Добра ли е за козметични цели или високото количество фенилетил алкохол компрометира потенциалните ползи на розовото масло. Как намирате влагането на розово масло, добито чрез дестилация, с нисък процент от този алкохол в някои кремове. Забелязвам, че българското розово масло започва да става популярно в корейската козметика. Ще се радвам да изкажете експертно мнение.
Бих била благодарна да видя статия за различни растителни екстракти, влагани в козметиката с гръмки етикети като “успокояващи”, “антиоксиданти” и “противовъзпалителни” – с предимства и недостатъци.
Смятате ли, че използването на PUFA масла като арганово и шипково е опасно, ако се излагаме на слънце – оксидират ли бързо и способни ли са продуктите на окислението да проникнат в кожата ни и да я увредят?