Когато се разболеем, независимо дали става дума за нещо леко или по-сериозно, медицинските специалисти често прилагат лекарства.
Всяко лекарство, което е одобрено за употреба в България, има свой профил и специфични особености. Науката фармация е категорична в своята оценка за всяка лекарствена терапия – безопасно лечение няма. Който твърди, че неговите методи са напълно безопасни и без риск – лъже. Дори липсата на лечение се приема от нас за вариант на терапия със своите рискове и ползи. Билколечението – също. Няма вариант, който да не поставя пред фармацевта важния въпрос:
“Дали не вредя повече със своето действие/бездействие, отколкото помагам?”
За съжаление, често това е трудно да се прецени – особено ако не познаваме добре човека, който е пред нас. Ние се доверяваме на решението на лекаря за диагнозата (това е негова задача!). Коригираме единствено дозата или съветваме да се потърси второ мнение, ако лечението ни се струва неадекватно на зададения проблем.
Затова е изключително важно пациентите да познават фармацевта и лекаря си. Винаги, когато получите проблем, за който подозирате, че може да е от лекарство, трябва да алармирате и двамата. Шансът единият да “хване” нещо, което другият е пропуснал, ако впрегнете два мозъка, е по-голям, отколкото ако споделите само на лекаря си.
Ако знаете, че дадено лекарство не ви се отразява добре, моля, говорете!
Фрапиращ случай в моята практика беше жена, на която бе изписан антибиотик от групата на бета-лактамите – към които спадат пеницилин, амоксицилин и много други. Най-сериозният проблем при тези иначе сравнително (като за лекарство!) безопасни антибиотици са алергиите, които са кръстосани. Кръстосана наричаме реакция на чувствителност към едно вещество, което се разпростира върху цялата му група. Ако имате алергия към пеницилин, специалистите очакват, че ще бъдете алергични и към останалите бета-лактамни антибиотици, и не ги прилагат изобщо.
За съжаление, жената просто не е казала на лекаря си, че е алергична към пеницилин, и той и е предписал антибиотик от тази група. Споделя го едва с мен, в аптеката…
“Когато аз взема пеницилин, ми става лошо и дишам трудно!”
Е реплика, която никой фармацевт не иска да чуе, точно когато надписва дозировка на бета-лактамен антибиотик!
За щастие краят беше много щастлив – лекарят веднага смени антибиотика след моето обаждане. Спестихме на жената лечение с кортикостероиди, а може би и попадане в спешно отделение. Добра работа, колега!
Друг сериозен случай, на който съм ставала участващо лице, бе позвъняване от жена, която бе лекувана с урбазон. Причината – заради обилни обриви след прием на по-висока доза метформин – лекарство за диабет. Учудващо в случая е, че тя получава “алергия” към новата доза, след като е използвала метформин с години без проблем. Това не е алергия – обривите при метформина могат да бъдат дозозависима реакция, която е описана и в листовката на лекарството. Ако беше потърсила второ мнение предварително, урбазонът щеше да ѝ бъде спестен и проблемът – решен само с намаляване на дозата.
Ние не сме безсилни срещу нежеланите реакции към лекарства
Фармацевтите и лекарите могат да се съветват взаимно за нежелани лекарствени реакции. Не спирайте тихомълком лекарство при отрицателна реакция. Позвънете и се поинтересувайте за своите опции. Лекарството може да бъде сменено, дозата – коригирана, а можете да получите и допълнителна помощ за облекчаване на проявите на нежеланата реакция. Пренебрегване на сериозна нежелана реакция от е проява на небрежност от страна на медицинския специалист! Ако не получавате адекватна реакция, може би е добре да се замислите дали да не смените този, от когото се очаква да го е грижа за вас.

На кого да сигнализирам при лекарствена реакция?
Ако получите нежелана лекарствена реакция, освен своите лекар и фармацевт, е добре да предупредите и органа, който отговаря за безопасността на лекарствата в България. Това е Изпълнителната агенция на лекарствата – ИАЛ.
Независимо какво се е случило – дали детето ви е реагирало зле на ваксина, или сте получили жестоко главоболие след употребата на лекарство – сигнализирайте!
Дори ако реакцията е описана като възможна в листовката, сигналът е важен. Защо? За нас, фармацевтите, е важно не само какви са възможните нежелани реакции, но и КОЛКО ЧЕСТО възникват. За да можем правилно да преценяваме ползата и риска от употребата им за всеки отделен случай. ИАЛ ще запише вашето обаждане и ще предупреди Европейската агенция по лекарствата, както и фирмата производител. Може да се наложи промяна в листовката и предупрежденията. С ваша помощ, ако лекарството се окаже вредно, може дори да получи забрана за употреба и продажби! Това се е случвало дестки пъти на големи фармацевтични концерни като Merck, които преди няколко години бяха принудени да изтеглят лекарството рофекоксиб (противовъзпалително лекарство за артритни болки) от пазара заради случаи на сърдечна смърт и инфаркт.
Биг Фарма не е всесилна
Гражданската позиция може да помогне на регулаторните органи с информацията, от която се нуждаят.
Това е връзка към сайта на ИАЛ, където можете да се оплачете от нежелана реакция. Може да получите обаждане с допълнителни въпроси. Ако ви е трудно, не се тревожете – вашият лекар и фармацевт също могат (и трябва!) да сигнализират през друг портал на ИАЛ – за медицински специалисти.
Нежеланите лекарствени реакции са обществен, а не само личен проблем. Безопасно лечение няма, но ние можем да сведем риска до приемливи размери – за нас и за нашите деца.
Вашият коментар