Ох, момичета, как се сменят сезоните!
Оня ден виелица, да не си покажеш носа навън, а днес – топло, слънчево, аптеката е празна, всички са навън и се радват на хубавото време. Трябва да разпродадем/изхвърлим каквото ни е останало от праховете за настинки и да заредим слънцезащитните кремове. Прекрасно! Далеч по-приятно ми е да раздавам козметика за красота и здраве, отколкото илачи.
Но сезони се сменят не само в природата, а и в козметиката. Това, което досега ни вършеше чудесна работа, сега може да ни бъде в тежест. Кои съставки да избягваме през топлите месеци?
Чисти етерични масла
Не мога да подчертая това по-дебело! Противно на това, което козметичните компании за биокозметика се опитват да ни набият в главата, невсичко натурално е винаги и на 100% полезно. Концентрираните етерични масла могат да предизвикат фоточувствителност и грозно изгаряне на кожата, където са нанесени. Особено рискови са цитрусовите масла – портокал, мандарина, лимон, бергамот и др.
Ретинол, ретинал и третиноин за бръчки
Всички знаем за неприятните странични ефекти на ретиноидите – а ако не, тук съм обяснила накратко. Освен излющване и зачервяване, те водят и до фоточувствителност. Съмнявам се, че някой ще поиска да прекара лятото като лющещ се гущер, но употребата на продукти с тези съставки през пролетта и лятото може да предизвика точно това. Разбира се, ако използването им е под контрол на лекар и за акне – тогава лечението трябва да се спазва. Но само като антиейдж грижа – не си заслужава рискът.
Трихлорооцетна киселина (химичен пилинг)
Разумните дерматолози ще ни посъветват да отложим пилинга за по-студени дни. Химичният пилинг представлява буквално контролирано охлузване на кожата, по-точно на външните ѝ слоеве. Останало без епидермалните си клетки, лицето ни е напълно беззащитно! Изпотяването и излагането на слънце ще влоши значително състоянието ѝ и вместо да изпишем вежди, ще извадим очи.
Хидрохинон и арбутин
Използвани като избелващи агенти, тези съставки водят до силна фоточувствителност. Особено хидрохинонът, който е забранен в Европейския съюз. Много жени обаче си вмъкват кремове с хидрохинон от САЩ, Турция и други държави, рискувайки здравето си. Избелващи продукти с такива съставки трябва да се употребяват само под строгия надзор на лекар.

Магданоз
Маските с магданоз са популярни домашни заготовки с лек избелващ и успокояващ лицето ефект. За съжаление обаче, съдържанието на вещества, наречени фурокумарини, в това растение, прави кожата ни фоточувствителна и влошава изгарянето.
Teзи съставки не са вредни или токсични – но трябва да се избягват при усилено излагане на слънце. Премине ли горещата вълна, можем да ги извадим отново и да ги употребяваме. Ще се видим с тях есента!
Вашият коментар