
Кои са използваните в козметиката съставки за UVA и UVB защита?
След като разбрахме какви са предимствата на различните типове козметични продукти в този пост, време е да поговорим и за техните съставки. Запомнете, че използваните в козметиката съставки за UVA и UVB защита се делят на физични и химични филтри.
Физичните филтри (наричани още неорганични)
са съставки, които осигуряват защита срещу UVA и UVB лъчение. Използват се два основни метални оксиди:
Цинков оксид (ZnO) – ще го намерите в продуктите означен като цинков оксид, CI 77947, nogenol. Максимално количество, което се поставя в продуктите, е 25%. Действа, като абсорбира и блокира както UVA, така и UVB, което го прави широкоспектърен слънцезащитен филтър. Има противовъзпалително и себорегулиращо действие, но изсушава кожата и при мазна кожа може да достигне обратен ефект и да увеличи производството на себум. Запушва пори. Оставя бял филм върху кожата. Цинковият оксид е одобрен за употреба в ЕС от юни, 2016.
Титаниев диоксид (ТiO2) – ще го срещнете на етикетите на продуктите като титаниев оксид, титаниев пероксид, титаниев диоксид, CI 77891. Максимално количество, което се поставя в продуктите, е 25%. Титаниевият диоксид отразява светлината, вместо да я абсорбира. Действа, като абсорбира и блокира както UVA, така и UVB, което го прави широкоспектърен слънцезащитен филтър. Има противовъзпалително и себорегулиращо действие, но изсушава кожата и при мазна кожа може да достигне обратен ефект и да увеличи производството на себум. Запушва пори. Оставя бял филм върху кожата.

На физичните филтри се дължи белият цвят на филма, който много слънцезащитни кремове оставят по кожата. Ако вашият крем е такъв – значи съдържа физични филтри.
Наночастици на титаниев и цинков оксид се съдържат в много продукти, които оставят по-малко бял филм, защото частиците са твърде малки, за да се задържат на повърхността на кожата. Да предпочитаме ли наночастици? Дерматолози, на които аз персонално имам голямо доверие, като д-р Анастасия Миланова, са изказвали съмнения относно доколко нанотехнологията е оправдана. Нейното професионално мнение е, че няма достатъчно изследвания, които да наклонят везните в една или друга посока. Тя призовава към предпазливост и аз съм съгласен със нея.
За кого са подходящи физичните филтри?
Цинковият и титаниев оксид са много подходящи за: чувствителна кожа, която лесно изгаря, млада кожа (детска включително), кожа, която не е склонна към образуване на комедони. Могат да се използват при смесен до мазен тип кожа, но! Внимавайте с употребата им при много мазна кожа. Физичните филтри имат себорегулиращо действие, т.е. намаляват излъчването на себум, но честата им употреба е водила в практиката ми до обратния ефект. Всичко зависи от индивидуалните особености на кожата ви. Не използвайте наночастици на титаниев или цинков оксид, ако сте склонни към алергии, особено към метали, избягвайте ги при деца.
Химични филтри*
*Внимание! Посочените химични филтри са само някои от тези, разрешени в Европейския съюз. Максималните концентрации също са според регулациите на ЕС.
Химичните филтри се наричат вещества с органичен произход. Те са разнообразни, но като цяло абсорбират, вместо да отразяват UV лъчението. Химичните филтри не оставят бял филм по кожата.
Химични филтри са:
Авобензон (avobenzone), познат още като Butylmethoxydibenzoylmethane, Parsol 1789, Eusolex 9020, Escalol 517, BMBM, BMDBM . Той е неразтворим във вода, само в мазнини, което го прави подходящ за слънцезащитни масла. Предимството му е, че е с широк спектър – по-голям и от физичните филтри. За съжаление, не е фотостабилен (разпада се от светлина). Може да се стабилизира със специални вещества – стабилизатори, или други UV филтри. Подходящ е за мазна кожа, чувствителна кожа, тъй като не е особено алергизиращ. Използва се в слънцезащитните продукти в концентрация до 5%.
Оксибензон (oxybenzone), известен още като Benzophenone-3, BP3, Uvinul M40, Eusolex 4360, Escalol 567, 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone. Дава защита срещу UVA и UVB лъчение. Aбсорбира UVA лъчите и е фотостабилен. Прибавя се в до 10%-ва концентрация в продуктите. За него има данни, че може да бъде фотокарциногенен (предизвиква рак под влияние на слънчевата светлина, тъй като уврежда ДНК). Да не се ползва от хора с история за ракови заболявания в семейството.
Тинозорб S (Tinosorb S) – познат още като Bis-ethyl-hexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, BEMT, Bemotrizinol, Anisotriazine, Escalol S, Tinosorb S Aqua, е широкоспектърен слънцезащитен компонент с действие срещу UVA и UVB лъчение. Много е фотостабилен и се използва за стабилизиране и на други, по-чувствителни на светлина слънчеви филтри, като авобензон (вж. горе). Много малко се абсорбира от кожата и е разтворим в мазнини. Максимална концентрация в продуктите 10%.
Падимат О – Padimate O – познат и като OD-PABA, Octyldimethyl PABA, Ethylhexyl dimethyl PABA, EHDP, Escalol 507. Абсорбира UVB лъчение. Максимална концентрация 10%. Има данни за предизвикване на рак, да не се използва от хора с история за ракови заболявания в семейството.
Хомосалат – Homosalate – познат и като Homomethyl salicylate, HMS е производно на салициловата киселина, използвано в козметиката. Разрешено е за употреба до 10%. Разтворим в масла. Има основно UVB-блокиращо действие.
Октокрилен – Octocrylene – познат и като Uvinul N539T, OCR, Eusolex OCR, 2-Cyano-3,3-diphenyl acrylic acid, 2-ethylhexylester. Октокриленът е широкоспектърен слънцезащитен компонент с UVA и UVВ защита. Максимална концентрация 10%. За него има данни, че може да бъде фотокарциногенен (предизвиква рак под влияние на слънчевата светлина, тъй като уврежда ДНК). Да не се ползва от хора с история за ракови заболявания в семейството.
Тинозорб М – Tinosorb M – познат и като Methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutyl-phenol, MBBT, Bisoctri – почти не се абсорбира в кожата. Блокира както UVA, така и UVB лъчи. Не дразни кожата. Фотостабилен.
Това са само някои от често използваните филтри в козметиката, одобрена в ЕС. За информация на английски език – пълен списък на използваните в козметиката филтри, натиснете тук. Внимание – дадените максимални концентрации в сайта са според американския регулаторен орган FDA и не отговарят на европейските. Има и филтри, описани в тази таблица, които не са одобрени в Европейския съюз. Пазарувайте разумно и приятен плаж!
Мила Надя, твърдението, че цинковият оксид не е одобрен в ЕС като филтър, не е вярно – http://www.sgs.com/en/news/2016/06/safeguards-09116-european-commission-approves-zinc-oxide-and-its-nano-form-as-cosmetics-ingredients. Ето и самият регламент – http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0621&from=EN. Има ограничения по отношение на употребата му в продукти под формата на спрей, доколкото разбирам. Лично аз тази година избрах слънцезащитни продукти именно с физични филтри, след дълго ровене и четене на най-различни материали относно слънцезащитата. За съжаление, продуктите ми оставят следи, вкл. по дрехите, което е най- неприятната част… Ако някой по чудо е открил слънцезащитен продукт с физ. филтри, без нано-частици и почти неоставящ следи, ще съм благодарна да сподели. Другият ми вариант е да се ориентирам към Тиносорб-ите… Поздрави! 🙂
Скъпа Дани, да. Статията е написана малко след одобрението, когато още не е станало достояние и на мен. Поздрави!
Здравей, Надя! Поздравления за страхотния блог и полезната информация в него!
Имам голяма дилема по отношение на UVA/UVB филтрите… Накратко, кожата ми е светла, чувствителна и с лунички т.е. трябва да съм много стриктна със слънцезащитата. От друга страна, семейството има предиспозиция към ендометриозни и ракови заболявания и в този смисъл май трябва да изключа химичните филтри… Какъв е най-високият фактор, който мога да очаквам от физичните филтри и ако можеш да посочиш добри такива кремове за нормална кожа?
Друг въпрос, който вероятно би бил подходящ за цяла публикация… Често се случва да се влюбим в дневен крем, който обаче няма слънцезащитен филтър. Какъв е съветът ти в такъв случай – може ли върху него да се нанася слънцезащита и за какво да гледаме, когато правим такива комбинации…
Скъпа Силвия, ще отговоря на този въпрос в статия! Поздрави!
Благодаря! Ще я очаквам с нетърпение!
Привет отново 🙂
В коментарите към статията за химичните филтри под грим пояснихте, че количеството на съставките, свързвани с предизвикване на ракови заболявания е твърде ниско, за да представлява реална заплаха; въпреки това в настоящата статия този страничен ефект е дебело подчертан, т.е. акцентът върху него оставя внушение за опасност. Внимателно изследвах ингредиентите на 2та продукта, които използвам и в тях откривам Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Salicylate. Да считам ли, че тези вещества са под общ знаменател със споменатия Ethylhexyl dimethyl PABA?
Продуктите са: Bioderma Hydrabio Eau de soin SPF 30 и Uriage Water Mist SPF 30.
Благодаря и поздрави!