Колко време трябва да се използва един козметичен продукт?
Това е въпрос, който ми се задава често в аптеката и наскоро го получих и онлайн. На пръв поглед отговорът е ясен, но нещата стават малко по-сложни, ако задълбаем…
Повечето козметични продукти, дайте да си го признаем, не съдържат кой знае какви полезни съставки.
Особено когато става дума за анти-ейдж грижа
В тази статия съм описала как силиконите ни “прелъгват” да мислим, че бръчките ни намаляват, докато това в действителност не е така.
Така те “работят”, докато ги нанасяме на лицето си, но в момента, в който спрем, бръчките се появяват отново. Такива кремове ни превръщат в техни “абонати” – принудени сме да ги използваме винаги. Добре е, когато купуваме продукт за бръчки, да оглеждаме състава и да проверяваме дали можем да разчитаме на някаква полза или ще “замазваме проблема” със силиконови масла. Описала съм кои съставки помагат срещу бръчки тук.
А ако козметичният продукт действа?
Добре, нека приемем, че да, нашият продукт е хубав и работи. Как процедираме тогава?
Нека имаме предвид, че нуждите на кожата могат да се променят с годините. Като цяло тенденцията е към изсушаване, така че една нормална на 20 кожа на 50 може да е суха. С това “едно наум”, нека видим какво друго се има предвид.
При почистващия препарат няма много полза от смяна
Добрият почистващ продукт си е добър почистващ продукт. Независимо дали е маска, тоник, гел, или друга форма, ако сме доволни от него, смяната е напълно излишна. Кожата няма как да се “пренасити” от почистваща съставка.
Подхранващите продукти?
Строго погледнато, един козметичен препарат трябва да притежава всичко, от което кожата се нуждае. Реално не е така. Събираме си веществата, които ни трябват “оттук-оттам” и няма нито един крем за лице например, който да осъществи 100%-ва, пълна грижа. Има вероятност след време да се наложи да се смени продуктът, ако състоянието на кожата ни започва да се влошава.
Ако сме започнали да използваме един продукт и сме имали значително подобрение, но в един момент стигаме “плато” и кремът “спира да работи”? Може би е добра идея да понагласим изискванията си.
Няма да станем млади и с идеална кожа
Дори козметичният ни продукт да е отличен за нас, той не може да се пребори с възрастта, генетиката ни и начина ни на живот. Понякога дами изхвърлят много добра козметика, само защото “не работи вече”, без да се замислят, че тя невидимо все още подхранва кожата и я поддържа в по-добро състояние, отколкото преди употребата ѝ.
Ако няма влошаване, може би трябва да се примирим, че това е максимумът, на който сме способни. Или да се обърнем към по-сериозни мерки – дали ще бъдат антибиотици, изписани от лекар за акне, или ботокс за бръчките, дори пластична хирургия, изборът зависи от нас и финансовите ни възможности.
Здравейте, какво е мнението Ви ако се използват изцяло натурални масла вместо козметичен крем. Имам предвид бадемово,кокосово,арганово,както и етерични масла. Ако изберем най- подходящите за кожата ни не ли това по-безвредния начин за кожата?Дори и да не са био,все пак са чисти и без допълнителна химия. Ако е възможно да напишете нещо и за тях. Благодаря Ви!
Скъпа Петя,
Когато се избира козметика, търсим не какъв да бъде нейният произход, а дали е подходяща за нашата кожа. Кокосовото масло например е разкошно за суха кожа, но запушва порите и създава условия за възникване на комедони. Кожа с разширени пори може да пострада от него. За сметка на това силиконите, които са изкуствени, създават филм и не позволяват мръсотия да проникне в разширени пори.
Много изкуствени ароматизатори са алергени – но етеричните масла също причиняват алергии и контактни дерматити! Просто се подбира състав, който е полезен за индивидуалния случай.
Не се страхувайте от “химия”, а подхождайте разумно и със скептицизъм – включително към биокозметиката. Тя също е огромен бизнес и често прилага тактики като черен PR и внасяне на страх у потребителите. Целта е да се отблъснат от конвенционалната козметика заради “химията” и да започнат да купуват биокозметика – често на доста по-високи цени.
Поздрави!