
“Надя, виж: този крем съдържа цетилов алкохол. Алкохолът нали е вреден?”
Получавам през ден такива въпроси. Съставът на козметиката може да е ужасно объркващ. Затова считам, че е важно да напиша някои уточнения, които биха могли да бъдат от полза на читателите ми. Кои са различните видове алкохоли?
Как се кръщават химичните съединения?
Съществува международна система за образуване на имената на химичните вещества. Тя се нарича IUPAC и всеки химик е запознат с нея. От тази класификация идват имената на различните вещества. Името и класът на веществото ще се определи от това, какви химични групи има то. Но то няма отношение към физичните му свойства, какво ще видим по-късно.
Какво е химична група?
Химична или функционална група наричаме атом или сбор от атоми в молекулата на веществото, които му дават определени свойства. Химиците разпределят съединенията в класове в зависимост от техните функционални групи.
Какви са функционалните групи в алкохолите?
За да може едно вещество да се нарече “алкохол”, в него трябва да се съдържа хидроксилна (-OН) група (съставена от един кислороден и един водороден атом), и остатък, който да бъде органичен – тоест, с основен скелет от въглерод. Въглеродният атом в химията се отбелязва с буквата С.
Така:
CH3–CH2–OH – е химичната формула на етанола (спирта). Това е алкохол – етилов алкохол, защото съдържа въглероден скелет и хидроксилна група;
Но съединението:
NaOH – не е алкохол. То не съдържа въглерод и е неорганично съединение, въпреки това, че съдържа хидроксилна група.
Тоест, практически в алкохолите има две функционални групи: хидроксилна група и остатък с верига от въглерод. (Тази верига не е задължително да е права. Може да е разклонена, да има стърчащи остатъци, да се е завъртяла сама около себе си в кръг, или дори да е образувала бензеново ядро).
Как се определят свойствата на алкохолите в козметиката?
Алкохолите в козметиката биват 2 вида (за простота ще изключа тези, които съдържат бензеново ядро в себе си, както и тези с повече от една хидроксилна група, защото те нямат много връзка с това, което обяснявам).

Алкохоли с една хидроксилна група и малък въглероден остатък
Това са така наречените спиртове: метилов, етилов, пропилов, бутилов и др. Те дразнят кожата и съдържанието им в козметиката е крайно нежелателно. Тук съм обяснила как вредят на нашето лице и тяло.
Алкохоли с една хидроксилна група и голям въглероден остатък
Това са така наречените мастни алкохоли. Те имат свойствата на восък и се използват масово в козметиката. Напълно безвредни съставки са. Ако видите на етикета: цетилов алкохол (cetyl alcohol), арахидилов алкохол (arychidyl alcohol), стеарилов алкохол (stearyl alcohol), или C12-22 alcohol – това са мастни алкохоли.

Те се поставят в козметичните продукти, за да им придадат гъстота. Пак повтарям – за разлика от спиртовете, тези алкохоли не са вредни, не бива да ни плашат и не бива да се оставяме безскрупулни търговци да ни вменяват вина, че ги използваме.
Тоест – да, представители на един клас съединения – алкохолите, могат да имат много различни свойства, зависи от това колко е голяма въглеродната верига, с която са свързани техните функционални групи.
За последно нека сравним спирт с мастен алкохол. Спиртът на стайна температура е течен, прозрачен и дразни кожата. Лесно се запалва и отделя пари. Мастният е твърд, не дразни и е мазен на пипане. Не отделя пари и е абсурд да го запалиш.
Това е. Дано съм обяснила достатъчно ясно тази малка частица от необятната наука, наречена органична химия.
Страшно съм щастлива, че открих този блог и вече имам информация относно съставките в козметиката, която винаги ме е интересувала, но почти никой от консултнтите в козметичните магазини не може да даде. Имам предвид да “преведе” на достъпен език, защото ние сами можем да ги прочетем върху опаковките, но не знаем какво стои зад тези наименования.
Какво бихте споделила относно ацикличния алкохол гераниол и фенилетиловият алкохол, които се съдържат в чистия екстракт от розово масло в зависимост от метода на добиване? Предполагам, че са от полезните алкохоли, но все пак, ако е възможно, ще се радвам на професионално мнение.
Благодаря!
Скъпа М.
Гераниолът не е просто “ацикличен алкохол”. Той спада към основните съставки на етеричните масла, наречени терпеноиди, в случая – монотерпеноид. Като такъв той има определени свойства. В козметиката се използва заради аромата си.
Фенилетанолът също има аромат – плодов.
Крайно време е да се отърсим от идеята, че нещо е “полезно” или “вредно” и изобщо това дуалистично мислене ни вкарва в огромни заблуди. В случая двете вещества имат добро противовъзпалително действие, в същото време са потентни алергени и една от основните причини за контактни дерматити от козметиката.
Поздрави!
Благодаря за отговора <3
Здравейте, Надя!
Първо искам да Ви благодаря за прекрасната статия!
Бих искала да Ви попитам за повече информация и препоръка относно козметичен продукт, който купих онзи ден на българската марка SeaStars. Кремът е за околоочен контур и устни, и се казва PomorieBay от 15мл.
В състната му първо има вода, и на второ място е Cetearyl alcohol. Какво е действието на този вид алкохол и още повече, че количеството му е най-високо след това на водата?
Благодаря Ви много предварително.
Поздрави,
Луиза
И аз се интерсувам от същото. Имам един крем в който има следните:
Cetearyl Ethylhexanoate
Cinnamyl Alcohol
Benzyl Benzoate
Sodium Benzoate
Methylparaben
Ethylparaben
и мн . други
Звучат ми много страшно.
Скъпа Деница, доста консерванти има в този крем. Не е страшно, но рискът от алергии у чувствителни индивиди е по-голям.
Благодаря!
Много успехи желая през новата година! Дано да продължавате да ни радвате със все повече статии!
Привет!
За BENZYL ALCOHOL четох, че може да е от естествен произход и синтетичен, като вторият може да предизвика дразнение. Има ли начин да се разбере от състава на продуктите? Например в този крем на Nuxe, ти разбираш ли по някакъв начин от кой вид е:
AQUA/WATER, DICAPRYLYL CARBONATE, GLYCERIN, ROSA MOSCHATA SEED OIL, GLYCOL PALMITATE, OCTYLDODECANOL, ARACHIDYL ALCOHOL, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, BUTYLENE GLYCOL, HYDROGENATED COCONUT OIL, PARFUM/FRAGRANCE, HYDROXYETHYL UREA, BEHENYL ALCOHOL, MACADAMIA INTEGRIFOLIA SEED OIL, ORYZA SATIVA (RICE) HULL POWDER, TOCOPHEROL, ARACHIDYL GLUCOSIDE, CAPRYLOYL GLYCINE, PAEONIA SUFFRUTICOSA ROOT EXTRACT, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, CITRIC ACID, CI 77891/TITANIUM DIOXIDE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM HYDROXIDE, DEHYDROACETIC ACID, ALLANTOIN, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, TETRASODIUM EDTA, ALTHAEA OFFICINALIS ROOT EXTRACT, AMMONIUM LACTATE, NYMPHAEA COERULEA SEED EXTRACT, PAPAVER RHOEAS SEED EXTRACT, BENZYL ALCOHOL, LINALOOL, LIMONENE, COUMARIN, EUGENOL, CITRAL [N2702/B].
Подобна е ситуацият и с phenethyl alcohol, мисля? Например в този лосион на Andalou, дали има начин да се разбере дали е синтетичен?
Aloe Barbadensis Juice (сок от алое вера)*, Hamamelis Virginiana (хамамелис)*, Panthenol (пантенол – провитамин B5), Tocopherol (витамин E), Lauric Acid, плодови стволови клетки (ябълка Malus Domestica, грозде Solar Vitis) и биоактивен комплекс 8 плодове (8 Berry Complex)*, Epilobium Angustifolium (екстракт от теснолистна върбовка) Extract, Magnesium Ascorbyl Phosphate (витамин C), Salix Alba (екстракт от кора на върба) и Spiraea Ulmaria (екстракт от блатен тъжник) Extracts*, Salicylic Acid (салицилова киселина), Aspalathus Linearis (екстракт от ройбос), Hibiscus Sabdariffa (екстракт от цвят хибискус)и Camellia Sinensis (екстракт от бял чай) Extracts*^, Phenethyl Alcohol (фенилетилов алкохол), Ethylhexylglycerin (етилхексил глицерин), Cinnamomum Camphora (етерично масло от камфор) Oil, Mentha Piperita (етерично масло от мента) и Thymus Vulgaris (етерично масло от мащерка) Oils*
Здравейте! Независимо дали са синтетични или не, всички вещества имат едни и същи свойства. Няма разлика дали ще вземете натурален или синтетичен бензилов/фенилетилов алкохол. Но за да отговоря на въпроса… Не мисля, че някой ще произвежда тези две съставки натурални. Синтезът е по-изгоден и евтин, така че може да сте сигурни – в козметиката тези две вещества са синтетични. 🙂
Феноксиетанолът към кой вид алкохол бива причислен? Съответно трябва да го избягваме или не в козметиката си?
Здравейте, феноксиетанолът е ароматно съединение и затова не е включено в тази статия, която разглежда алифатните алкохоли.
Той е консервант и има съвсем различни свойства. Не е необходимо да се избягва, освен при алергия.
Благодаря, Надя!
Прочетох тази статия https://agleu.eu/%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BB/ , в която са описани много негативи върху организма. Реално изследвания са правени само върху животни (нещо, което и ти си посочила в твоята статия за Феноксиетанол). Обаче, въздействието, което традиционният шампоан с феноксиетанол може да окаже, налага потребителят да избягва този ингредиент.
Здравейте. Статията е много преувеличена и използва данни от 90-те години. За мен е повече черен PR, отколкото реално предупреждение. Посочените като източници блогове и сайтове в края на статията са известни като изкривени в полза на “натуралното”, т.е. био-козметичните компании. Моят съвет е да потърсите phenoxyethanol в научни статии и да черпите информация директно оттам.
Здравейте, бих искала да ви попитам за няколко алкохоли в маската ми за лице вредни ли са и какво действие имат Alcohol Denat, Polyvinyl Alcohol. Когато нанасям маскат ме удря такъв силен алкохолов мирис, че чак ме опиянява. Това нормално ли е и вредни ли сатези съставки? Благодаря ви предварително!
Не, не е е нормално. Alcohol Denat. е име на спирта, както ясно съм обяснила в статията горе. Избягвайте го.
Здpaвeйтe Haдя! Mнoгo ви блaгoдapя зa инфopмaциятa, ĸoятo cпoдeлятe c нac! Bce oщe cъм oбъpĸaнa пo oтнoшeниe нa aлĸoxoлa в cлънцeзaщитнитe ĸpeмoвe и дpyги пpoдyĸти и тъй ĸaтo ĸoжaтa ми e c ĸyпepoзa, тoвa e вaжнo зa мeн.
Биxтe ли yтoчнилa дaли Сарrуlуl Glусоl, Реntуlеnе Glусоl, Рrоруlеnе Glусоl?
Блaгoдapя ви!
Людмилa
http://www.infarmaciq.com/slancezashtita-pod-grim/
Здравейте !
Етиловият алкохол не се сочи като консервант – Защо ? В регламента на ЕС са посочено много други алкохоли, но не и най-семплият по-вид.
Защото се и8зползва най-вече като полярен разтворител и екстрагент.
Не ми допада разяснението Ви, но ако го възприема като енциклопедичен елемент – да, става.
По-горе, в страницата, сте написала следното: “Здравейте, феноксиетанолът е ароматно съединение и затова не е включено в тази статия, която разглежда алифатните алкохоли.”
По своята същност и фаноксиетанолът се причислява към алфифатните алкохоли. Хидроксилната му група е ковалентно свързана с алифатен, а не с ароматен остатък. Но, погледнато рестриктивно, той носи и ароматен остатък. Неправомерно го причислявате към ароматните алкохоли, които често пъти се сочат и като феноли. Подобен е и случаят с фенилетиловия алкохол.
Поздрави от Лондон!
За съжаление ние сме много тъпи и при нас ароматните алкохоли не са феноли.
допълнение: Повечето от субстанциите (алкохоли и пр. вещества) се срещат в природата, етеричните маслата, но в следови количества. Рационално е, те да се получават по чисто синтетичен маршрут; по аналогия стои въпросът и с билките – култивирани или в диво състояние. Тук, от особено значение, стои въпросът – Каква е чистотата на използваните алкохоли.
“Неправомерно го причислявате към ароматните алкохоли, които често пъти се сочат и като феноли.”
Господине, ГРЕШИТЕ!
Вижте си номенклатурата на IUPAC!
ХИДРОКСИЛНИТЕ съединения се делят на АЛКОХОЛИ и ФЕНОЛИ.
АЛКОХОЛ е съединение със старша група хидроксилна, свързана с АЛИФАТЕН остатък.
AЛКОХОЛЪТ бива АЛИФАТЕН, когато ХИДРОКСИЛНАТА група е ковалентно свързана само с мастен радикал, и АРОМАТЕН, когато в молекулата, свързано към главната верига в алифатния радикал има и ароматно ядро, като хидроксилната група НЕ е свързана с ядрото, а с АЛИФАТНИЯ остатък.
ФЕНОЛ е съединение, при което имаме фенолна група – хидроксилна група, директно свързана с ароматно ядро.
ФЕНОЛ и АРОМАТЕН АЛКОХОЛ са два отделни химични класа с тотално различаващи се свойства.
Алифатен алкохол е етанолът.
Ароматен алкохол е бензиловият алкохол.
Фенол е фенолът.
Може ли да ми посочите цитат, в който е разписано вашето съждение; ако можете да цитирате IUPAC.
Думата ароматен има архаичен произход. Думата се е използвала за означаването на приятно миришещи природни вещества – смоли, балсами и пр. По-късно е установено, че в състава на всички тия вещеества присъства бензеновия структурен остатък. Оттам произтича и вашата класификация. Не напразно тия алкохоли се наименуват като алифатни. Тя и думата алифатен си има по-странен произход, но да не излизаме от рамките на ……. .
Някои от тия алкохоли се прилагат като консерванти или аромат-фиксатори. “Aроматни” са и повечето естери, без дяа носят бензенов структурен остатък.
В тази връзка използвате и думата “радикал” за означаването на функционал. Думата е твърде остаряла, но продължава да се ползва, да подчертая неправомерно, от повечето фармацевти. Тя е с произход много преди организирането на IUPAC.
Господине,
Простете, но ви дадох точно къде е “разписано” – в системата правила за именуване на органични съединения на IUPAC. Има официално издаден справочник по темата, който трябва да се закупи и го има във всяка катедра по орг. химия на сериозните университети. Както и в учебниците по органична химия за десети клас.
“Радикал”, “ароматен” са напълно валидни и използвани от химиците термини и се използват от всеки, учил органична химия, фармацевт или не.
Наричаме алкиловите остатъци радикали, защото е вярно и могат да се наричат така. Алкиловите радикали са функционална група сама по себе си, дават определени свойства на съединенията си в зависимост и се отбелязват с буквата R.
Наричаме ароматните съединения ароматни, защото могат и това е приет начин да се наричат така. Ароматното ядро също е функционална група и има важни свойства, отбелязва се с Ar от aromatic nucleus. Защо е така, произходът и пр. не е обект на нашия разговор. Ние обсъждаме номенклатура, а не история на орг. химия.
Този разговор приключва, защото сте толкова грозно самодоволен и неуважителен, че дори не си правите труда да проверите дали грешите, а изисквате това да ви го обяснявам аз.
Провявявате отвратително неуважение към професията на фармацевта, говорейки за това как ние грешим номенклатура едва ли не традиционно.
И това на фона на факта, че ВИЕ грешите номенклатура на хидроксилни съединения, която е елементарна и която знае дете в десети клас.
Напомням, че моят преподавател беше проф. Росен Буюклиев, който не е фармацевт, а професор по органична химия. Ако фармацевтите грешахме номенклатура, това щеше да е заради нашите преподаватели органичните химици, само че те са доказани в областта си, преподават ни правилно и ние не грешим. Вие просто искате да ми смачкате фасона и няма да го бъде.
Заслужавате да ви дам връзка към Уикипедия, защото тя е на вашето ниво, само че аз имам и знаещи химици и фармацевти в аудиторията си и няма да ги унижавам.
http://www.chem.uiuc.edu/GenChemReferences/nomenclature_rules.html
Господин Колев, като органичен химик, работещ във Франкфурт, искам да ви поканя любезно да си изтриете коментарите, за да не излагате нас, химиците.
Уверявам ви, че “класификацията на Надя”, е приета и при нас във Франкфурт.
Колев, колега, да не сте учили по системата на 2PAC?
Учил е по системата 4-4-2. Трансферната сума я е дал за прентиране на диплома.
“Aроматни“ са и повечето естери, без да носят бензенов структурен остатък.”
Ти сериозно ли не правиш разлика между термина “ароматен” в химията и аромата в парфюмерията?
800 лева за тройка в СУ. Виждам и резултата.
Марине, завършил съм органична химия в Софийския университет, тоя чукундур нагъл не го е и помирисвал СУ, уверявам ви. СУ е уважаван уни. Г-н Колев като го гледам май е възпитаник на П.У.Т.К.А. Университета имам предвид.
Г-жо магистър по фармация от МУ София, съвсем не ме касае вашите химични познания, и ви моля да си правите игричките по тематиката БЕЗ ДА ПОЛЗВАТЕ МОЕТО ИМЕ.
Dr. Rer. Nat. Павел Македонски
Господине, вие публично продължавате да ме обиждате и обвинявате в некомпентност в най-големия форум в българското Интернет пространство. докато лъжете, че сте доктор по химичните науки, докато ме заплашвате със “стотици хиляди евро” бутафорни съдебни процеси, и докато обиждате същите мои химични познания, които уж не ви касаят, ще ви изкарвам на светло. Обещала съм ви.
И спрете да заплашвате и да ме наричате луда пред приятелите ми блогъри, защото Дани Стефанов също е учил химия и знае кой лъже.
Тоя Македонски не беше ли геният, който твърдеше, че лавандуловото масло е с ботокс ефект?
Господине, язък ви за напомпаното самочувствие. Намажете си го с масло от лавандула, защото ще се сбръчка много бързо, ако някой разбере какви бисери сте ръсили.
Такива ги гоня от кабинета си, ама отма, барабар с тъпите руси “представителки”, които ми се набутват с подобни обяснения, че и се опитват да ме подкупват.
Я кажете, Пальо, за 200 лева колко кремчета да ви изпиша?
Г-жа Белчева, нормата на възпитанието е да се говори на “Вие” с непознати хора. Никой никъде не е казвал за етерично масло от лавандула, и никъде за лавандула ангустифолия! И никъде за ботокс ефект! Има съставка, изучена, СО2 екстракт от лавандула стоихеас, която в профилактичната си концентрация увеличава отделянето на бета-ендорфини в кератиноцитите, и те от своя страна релаксират мускула, като ефекта е ботоксо-подобен. Отпускайки се мускула бръчката намалява. Ако имате други въпроси и спазвате нормата на диалог, има група във ФБ, където можете спокойно да запитате. И да получите компетентен отговор. Безплатно. 200 лв си ги харчете както намерите за добре.
Модератор:
Поне пишете абревиатурата “д-р” правилно.
Лавандулата няма ботокс ефект. Бета-ендорфините не могат да се сравнят с ботокс по никакъв начин.
Ако можеха, щяха да са лекарство. Вялата парализа не е шега.
Виждам, че форумът прие неприятен ход.
Моля за извинение. Ако е възможно, изтрийте полемиката, касаеща моето участие във форума и лошите последици от нея.
Не съм искал да Ви обиждам или да влизаме в словесни двубои; виждам, че се появяват и други агресивни читатели на форума. Хвърчат обиди; не съм искал да се стига до там.
Питах за етиловият алкохол. Надявах се да получа отговор, който да попада в сферата на козметиката.
Не зная защо не виждам публикуваното от мен, но да повторя:
Виждам, че форумът придоби твърде неприятен ход. Нямал съм желанието да се стига до там. Виждам, че във форума се включват доста агресивни участници, с нападки както по моя адрес, така и по вашия. Обиди хвърчат на ишлеме. Ако е възможно – премахнете моето участие и ужасните коментари, които го съпътстват. Излизат извън рамката на това, което целите – да отговорите на ползвателите на козметика с интересуващите ги въпроси.
Не съм искал да Ви нагрубя или злепоставя, Надя.
Питах за етиловият алкохол – отговорихте; ако желаете, оставете коментарите до там. Бих Ви препоръчал да засягате всички алкохоли, без значение на тяхната класификация или номенклатура. Всички, които влизат в състава на козметични препарати. Именно и затова участвах тук, във форума.
Господине, аз цензура не налагам. Нападат ме ежедневно и не искам да трия, защото не желая да ме обвиняват в оставяне само на удобните коментари. Когато пишем публично – и аз, и вие, има публични критики и коментари. Била съм обиждана жестоко, но това не е оправдание да трия. Разберете и моята гледна точка, аз трябва да се защитя от обвинения в цензура.
Приемам обидите, отговарям аргументирано, ако има смисъл, ако не – игнорирам. Най-добре и за двама ни е така.
Не виждате, защото коментарите искат одобрение, преди да се публикуват, от мен. Това е с цел блокиране на спама. Аз одобрявам коментарите на живи хора, каквито и да са, махам само ботовете.
Извинявам се, не мога да трия, но мога да благодаря за включването.
Тъй като става дума СПЕЦИФИЧНО за конкретен вид алкохоли – именно едновалентните алифатни, говоря за това. Засегнала съм други в съответната друга статия. Просто целта е да правят хората разлика между мастен алкохол и спирт.
Здравейте,
Имам следния въпрос свързан с Бензил Алкохол. Става дума за маска за лице с отмиване на The Body Shop със следните съставки:
Water, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Glycerin, Propanediol, Avena Sativa (Oat) Kernel Meal, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Betaine, Lactobacillus Ferment Lysate, Sodium Polyacrylate, Chondrus Crispus (Carrageenan), Benzyl Alcohol, Jojoba Esters, Levulinic Acid, Fragrance, Sodium Dehydroacetate, Sodium Stearoyl Glutamate, Sodium Levulinate, Tocopherol (Vitamin E), Alpha-Bisabolol, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Seed Extract, Xanthan Gum, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid
Доколкото четох подредбата на съставките всъщност има значение и имайки предвид мястото, на което е сложен Бензил Алкохол би трябвало той да е със съдържание по-малко от 2%, което от своя страна значи, че продуктът е безопасен. Това тотална заблуда ли е? 🙂 Също така, можете ли да дадете мнението си за съответната маска на база състава и?
Много благодаря!!
Привет,
Поздравявам Ви за сайта.
Моля да ми обясните, дали може да се използва надпис “Alcohol Free”, ако в списъка на съставките има Propylene Glycol или Glycerine?
Да, това не са алкохоли.
Здравейте, Надя,
Извинявам се, ако вече сте отговорила някъде на този въпрос. Съединението Benzyl alcohol спада ли към вредните алкохоли, за които пишете в няколко от статиите си? Това, което успях да проуча в интернет, е, че е ароматен алкохол.
Благодаря предварително за отговора.
Здравейте!
Интересува ме може ли в направата на сапун, използвайки NaOH, да се включи цетилстеарилов алкохол като част от маслената съставка?
Благодаря!