Ако има нещо, което ме влудява, това е явление, което наричам “коледното миене на ръцете”. Сещате се за какво става дума, нали? По Коледа изведнъж медии, политици и съдружие се сещат за болните, страдащите, децата и възрастните хора и започва едно леене на сълзи, чиято единствена цел е да се поизмият Авгиевите обори на съвестта им, трупана цяла година. А на тези, които реално работят ежедневно с тези хора, леко им прилошава. Или се смеят истерично – зависи отколко дълго са в системата.
Като фармацевт, който е работил със Здравна каса и възрастни хора, мога отговорно да заявя, че те са сред
Най-големите жертви на системата
Често с много заболявания, взимащи по 4-5 лекарства едновременно, объркани от бюрокрацията. Принудени да чакат с часове, само за да се окаже, че те, лекарят им, аптеката или регионалната здравна каса (РЗОК) са пропуснали нещо и целият цикъл трябва да се повтори отново. На вас – техните синове, дъщери и по-млади роднини, и на нас – медицинските специалисти, лежи отговорността за правилната грижа за възрастните. С общи усилия можем поне да облекчим тормоза от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и да осигурим по-адекватно лечение и поддържане на живота им.
Възрастният пациент трябва да има личен фармацевт
- Фармацевтът не е само човек, който седи на каса с бяла престилка и взема пари, продавайки лекарства. Поне не и кадърният фармацевт.
- Изберете аптека, удобна на вашия близък, и се постарайте да “запознаете” персонала с него.
- Направете твърдо картонче, на което да напишете най-важната информация за възрастния човек. Препишете от здравната му книжка диагнозите и лекарствата, които взима. Ако се лекува с допълнителни лекарства по рецепта или без рецепта, напишете и тях. Ако се затруднявате, помолете лекуващия лекар. Ако човекът страда от алергия към лекарства, НЕПРЕМЕННО ВКЛЮЧЕТЕ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ! Добавете на картончето и телефона на лекаря, който отговаря за пациента, за да му се обадим при нужда. Това картонче не е само за аптеката – на лекаря също ще му бъде по-лесно да следи взиманите лекарства, ако са изписани отделно. Често възрастни хора взимат лекарства, изписани от различни лекари и едната ръка не знае какво прави другата.
- Предимство на ползването на една и съща аптека е, че при грешка в попълването на здравната книжка от аптеката пациентът няма да бъде върнат. За фармацевта има начин да провери дали и кога е била изпълнена рецепта по НЗОК предния месец – стига да е била изпълнена в неговата аптека. Няма как да се провери това за друга аптека.
- Задължително е фармацевтът да може да обясни с простички думи как и за какво се взимат лекарствата, както и да ги НАДПИСВА с правилната дозировка. Да повтаря, докато човекът разбере. Ако някой се прави на големия специалист и говори неясно, или не знае за какво става дума – сменете го, защото неговият непрофесионализъм е опасен за здравето.
- Фармацевтът не е длъжен да ви харесва, но е длъжен да се отнася с всеки любезно и отзивчиво. Това важи особено за възрастните хора. Те са чувствителни, лесно раними и грубо отношение може да ги накара дори да се откажат от лечението си. Българският фармацевтичен съюз има етичен кодекс, който е задължително да бъде спазван. Наказвайте грубияните – не им давайте парите си.
- Вие трябва да имате телефона на аптеката и на лекаря на бързо набиране. Питайте – спестете усилията на близкия човек да ходи на място.
- Замествайте обичния си близък и му спестявайте разправите със ситемата, когато имате възможност.
- Възрастните хора, които не работят, имат предимството да могат да изберат часа, в който да дойдат в аптеката. Най-големите опашки по правило са малко след работно време, а най-свободни сме по обяд – 1-2-3 часа. Ако близкият ви дойде тогава, няма да има нужда да чака толкова, а ще бъде обслужен по-бързо. Ще го изчакаме спокойно да извади документите си и да зададе въпросите си, без да го притискат и да го навикват от “деловите” хора в опашката, които не знаят какво е да си възрастен.
Възрастният човек и НЗОК
- Моля ви, придружете поне веднъж вашия близък до лекаря си – и веднъж до избраната аптека. Запознайте се с изискванията, които има НЗОК по отношение на изписаните му лекарства – какви рецепти се искат, по какви кодове на болестта (МКБ), иска ли се протокол и т.н. Когато на възрастния човек му е издадена нова рецепта по НЗОК, отделете две минути да погледнете дали е попълнена правилно, както са ви обяснили от аптеката и в лекарския кабинет. Да, това е наша работа. Но за да засечем грешка, трябва вашият близък да извърви пътя до аптеката, да изчака, за да бъде обслужен – само за да бъде върнат обратно. Представете си това да стане декември месец, в най-големите студ и поледица!
- Следете за правилното попълване на протоколите, ако има такива – по същата причина. На рецептата по НЗОК трябва да е даден номерът и датата на протокола. Те вървят заедно.
- Особено внимание обръщайте на: кода на заболяването (изписва се с буква, цифри и описание на заболяването. Например: F20 – Параноидна шизофрения), дата, подпис и печат. Тези неща се бъркат и пропускат най-често. Кодът на болестта трябва да съвпада с този в книжката.
- Научете своя близък да пази всички документи в едно пликче и да ги носи всеки месец.
- Помолете личния фармацевт с големи печатни букви и цифри да напише датата, на която пациентът трябва да вземе лекарствата си следващия месец на листче и да го прикрепи към здравната книжка. Отнема секунди. Пациентите често забравят подробности като “Февруари има 28-29 дни”, объркват се, идват на грешна дата и не могат да бъдат обслужени. Отново хабят време, усилия и рискуват здравето си да се разкарват напразно. Не можем да изпълним рецептата на друга дата – рискуваме глоба от НЗОК при внезапна проверка.
- НЗОК обновява списъците с лекарства, цените и изискванията си всеки 15 дни. Това означава, че лекарствата на вашият близък за един месец може да са сменили цената си и ДОРИ ДА СА ОТПАДНАЛИ!
- Не забравяйте, че за всеки пациент е важно да взема лекарствата си редовно, без прекъсване. Добре е да пазите поне по една опаковка от лекарствата, които са изписани по НЗОК, у дома си, закупени с обикновена рецепта. Може да стане всичко – от отпадане на лекарство от списъка на НЗОК до изчезване от складовете. Това се е случвало и ще се случва. Ако лекарство изчезне от складовете, не можем да направим нищо, освен да чакаме. Бъдете подготвени – имайте запас за един месец, в срок, правилно съхраняван. Фармацевтът ще ви обясни как, ако има особености. Разбира се, това може да не е приложимо за всички лекарства (като скъпоструващите), но повечето могат да бъдат запазени по този начин.
- Помолете лекуващият лекар да напише на една рецепта заместители на лекарствата, които одобрява за случая на вашия близък. Повечето лекарства могат да бъдат заменени с други, идентични такива, на друга фирма. Това се нарича генерично заместване. Ако, недай Боже, нещо стане, нямате лекарство вкъщи и то изчезне от аптеките, тази рецепта ще се окаже спасението – ще можем да заместим липсата с адекватно, одобрено от лекаря лечение. Тъй катго заместването няма как да стане по НЗОК и трябва да се плати пълната цена на лекарството, помолете лекаря да не изписва най-скъпия вариант, за да ви облекчи финансово.
- Имайте предвид, че срокът за употреба на едно изписано лекарство според гениалността на НЗОК е 30 дни… дори опаковката да е за 28. За тези два липсващи дни всеки месец пациентът има право на допълнителна опаковка от НЗОК за една година. За съжаление, хората не знаят това и се принуждават да си купят на свободна продажба лекарството, без това да е необходимо. Личният лекар на близкия ви трябва да знае за това и да е съгласен да изпише допълнителната опаковка.
- При каквато и да е смяна на информация в книжката – особено отпадане на диагноза и заместване с нова – попитайте още същия ден в аптеката дали това ново МКБ е вписано в системата. Стават грешки, а последствията са хаос, стресиране на пациента и компрометиране на лечението му – когато изведнъж се окаже, че чисто новите рецепти не са валидни. Донесете книжката и ние можем да проверим дали всичко отговаря.
- Можете да питате и да получавате онлайн консултации на сайта на НЗОК.
Искаше ми се тази статия да бъде по-къса. За съжаление, системата е едно безконечно минно поле и възрастните хора се оплитат в тихата война между НЗОК, специалисти и пациенти. С тези съвети не ви гарантирам безпроблемно здравно обслужване. Но те са базирани на опита ми с работа с касата и това, което съм научила, че е най-добро за моите пациенти. Имайте изисквания към медицинския персонал и не оставяйте старите хора на произвола и на настроенията на капризното чудовище, наречено НЗОК.
Надя, поздравления!
Поздравления за високия професионализъм и проявената доброта!
Прекрасна статия и прекрасно отношение към хората. Поздравления, Наде!