Дисклеймър: За щастие, никой не ме е питал за мазане с подкиселена кръв. Ще разберете какво имам предвид. И ще разгледаме и няколко други митове срещу акне… или за акне?

Киселини срещу акне?
Тъй като много се котират (и с право) бета-, алфа-хидроксилни и дикарбоксилни киселини за акне, започнаха да се появяват всякакви безумни “направи си сам” рецепти със силни, дразнещи киселини. Ще обърна внимание на някои от най-опасните домашни рецепти… и ще ви дам една, която работи.
Лимонена и винена киселина

Дали ще си търкате лицето с лимон или ще го разтривате с лимонтузу (което е винена киселина), няма да помогнете на кожата си. Лимонената и винени киселини нямат въздействие върху акнето, но за сметка на това дразнят силно кожата. Жените, които използват лимон, твърдят, че го правят и заради витамин С, съдържащ се в плода. Но както сме говорили много пъти, витамин С не навлиза толкова лесно в кожата и има нужда от специална формула. Това е една от причините да не можем да си изработим сами С-серум (вижте тази статия). Етеричните масла в лимона и другите цитруси пък могат да предизвикат фоточувствителност и алергии, както съм говорила тук.
Кое работи тогава – киселините, които помагат срещу акне, са ретиноиновата (което се формира в кожата от ретиноидите), гликоловата, салициловата, азелаиновата.
Оцет
Има домашни рецепти с оцет срещу акне. Ако искате трайно да си възпалите кожата, ябълковият или винен оцет е отлична опция. Оцетната киселина е силна, нискомолекулна карбоксилна киселина, която без всякакви задръжки ще увреди кожата при дълготрайна употреба. Малко са органичните киселини, по-силни от оцетната (трихлорооцетната, която е нейно производно, е по-силна и се използва при дълбок химичен пилинг, от който е нужно впоследствие да носите превръзка на лицето). Ледената оцетна киселина в лабораторията носи дори предупреждение за корозия! Oцетът съдържа около 5% оцетна киселина, което е далеч от чистата (ледена) оцетна киселина, използвана за синтез. Въпреки това е достатъчно силна, за да ви увреди. Не я използвайте.
Кое работи – не бъркайте съставки като кокоамфоацетатите, които съдържат думата “ацетат” в себе си, за корозивни производни на оцетната киселина. Ацетат означава “сол или естер на оцетна киселина”, да, но кокоамфоацетатите са много нежни измивни съставки, не са корозивни и са подходящи за хора с акне.
Подкиселяване на кръвта – лечение на акне и рак? НЕ!
За Бога, не! От всички изброени дотук неистини, тази е най-жестоката. Нашата кръв е с неутрална киселинност (pH около 7.35). Течността в тъканите ни, мускулите, в клетките ни, също е неутрална. Това е ЖИЗНЕНОВАЖНО за съществуването ни. Кисела е средата само на много малко места, като в стомаха. Ако застреляте човек в стомаха, киселината му буквално ще разяде вътрешните му органи. Знаете при повръщане как се разяжда и дразни хранопроводът ни и ни пари дълго време след изхвърлянето на киселото стомашно съдържимо.
Ние не сме създадени за киселинна кръв
В нашия организъм има сериозни буфери, които циркулират в телесните ни течности и силно пречат на измяната на киселинността. Такива са фосфатните буфери например. Ако пиете или ядете киселинни течности и храни, в най-добрия случай няма да постигнете нищо. В най-лошия – можете да си докарате камъни в бъбреците или дори бъбречна недостатъчност, ако сте уязвими. Включително от витамин С в дози над 3 грама на ден. Подкиселяването на кръвта се нарича ацидоза и е критично за живота състояние! Предизвиква се от свръхдозиране на някои лекарства, като аспирин, отравяне с антифриз или фалшив алкохол и други.
Киселата кръв не ни лекува от акне и рак. Тя убива. И подобно на други митове за акне, е безполезна.
След като диета с кисели продукти не работи, кое работи?
Доказано е, че храни с висок гликемичен индекс, богати на захар, влошават акнето. Ако избягвате приема на повече от 20 грама захар на ден, както препоръчва Световната здравна организация (СЗО), ще се почувствате по-добре. Има непотвърдени данни, че богата на омега-3- и 6- мастни киселини има ползотворно влияние върху акнето. Не ги вземайте като добавки – скъпо е и безсмислено. Лесно е да си вземате тези киселини от рибни продукти, зехтин и други продукти от средиземноморската диета.
Добър режим на грижа за кожата, хигиена, диета и сън ще се погрижат за акнето ви много по-добре, отколкото силни киселини, безумни диети и прекомерни дози витамини.
Наде, много интересно! Благодаря за статията! Би ли споделила защо няма смисъл от добавки с омега 3 и 6? Интересно ми е!
Защото храната е по-богата на полезни вещества, по-разнообразна и евтина от добавки
Аз пък съм чела на доста места , че в днешно време храните не са като преди,а знаете са пълни с разни неща визирам дори плодове и зеленчуци и не можем да си набавим с тях нужното количество витамини и минерали, дори и да изядем големи количества?
Това са търговски трикове. Няма как да не получите витамините с разнообразно храненее.
Ако имахте дефицит или намалено количество витамини под нужното я тялото, щяхте да го разберете.
Хиповитаминозите имат много специфични симптоми.
А опасно ли е да се слага прясноизцеден сок от лимон (5-10 капки) на подмишниците? Гледах го в някакъв блог като естествено средство срещу миризма от изпотяване и не вярвах, че е ефективно, докато сама не го изпробвах. Но си имам едно наум, че може и да е вредно за кожата на подмишниците…
Не е добра идея.
Благодаря за отговора, Надя!
Колко жалко за лимоните, ефектът беше поразителен наистина, но си знаех, че е прекалено хубаво, за да е истина.
Кожата на подмишниците е много нежна. Толкова нежна, че дори след бръснене водата я дразни. Представете си какво е да я намажите с лимонов сок.
За миризмата може да опитате със стандартен дезодорант но по-често. Много е ефективен преди лягане.
Какво е мнението ви за содата за хляб? Тя е алкализираща и доста се използва в био козметиката – стик за подмишници например. Лично я добавям в крем за крака – убива миризмата, особено при много потящи се крака.
Искате да кажете, че не е полезно да се консумират лимони. Аз изяждам по 2 лимона на ден, заедно с корите.
Яжте каквото желаете. но няма да подкисели кръвта ви.
Което само по себе си е уникално,тъй като човешката глупост е безгранична
Здравейте! Аз съм със суха кожа , а обичам горещ душ. Знам – това е лоша комбинация . Веднъж, след като се изкъпах , видях , че нямам никакъв крем за тяло и баба ми ми даде оцет . С недоверие , сложих съвсем малко върху мократа кожа. Трябва да призная , че кожата ми остана чудесна и на допир и на усещане – мека и гладка . Изобщо не изпръхна , както обикновено става след баня . Не мога да си обясня този ефект . Не съм го пробвала срещу акне .
Имала сте нужда повече от пилинг за премахване на мъртвите клетки, отколкото хидратация. 🙂 По-безопасни киселини за целта са гликоловата и азелаиновата.
Леле аз какви глупави опити съм правила от време на време с оцет след стискане на пъпка мажа цялото лице с тампон и оцет след това масло от чаено дърво,но никога повече не бих повторила тази грешка това реално означава ли,че може да ни хване рак? И същото ли е и с херпеса?