
Хиалуроновата киселина е компонент на много съвременни козметични продукти. Много е нашумяла и всяка компания има свой крем или серум с тази съставка. Винаги обаче, когато нещо стане много известно, трябва да се запитаме: заслужено ли е?
Какво е хиалуроновата киселина?
Хиалуроновата киселина химически се числи към класа на мукополизахаридите. За да добием идея какво представлява (много грубо), трябва да си представим много, много молекули глюкоза. Тези молекули са свързани една с друга и образуват прозрачно, стъклоподобно вещество. Хиалуроновата киселина се произвежда от човешкото тяло и е градивен елемент на съединителна тъкан при бозайниците. Тоест, сама по себе си тя е естествен полимер. Ние знаем обаче, че само защото нещо е “естествено”, това не е равно на “полезно”. За да разберем дали има полза от хиалуроновата киселина, трябва да разберем как действа тя и какви са твърденията на компаниите за нея.
Какво твърдят рекламите?
Рекламите много умело заобикалят някои факти за хиалуроновата киселина и твърдят, че тя намалява бръчките. Как точно, не се обяснява в дълбочина. Някои казват, че тя хидратира, други – че прониква дълбоко в кожата и “запълва” бръчките. Често се твърди, че се наблюдава “ботокс” ефект, или че спомага за самовъзстановяването на кожните клетки.
Истината за хиалуроновата киселина (ХК)
- Молекулата на ХК е твърде голяма, за да навлезе в кожата. Големината на молекулите се измерва в далтони (Da). За да проникне една молекула в кожата ви, е нужно тя да е с големина по-малка от 500 Da. Бивайки полимер, хиалуроновата киселина е огромна. Нейната молекула е с големина от 5000 до 25 000 Da. Сами виждате, че не е възможно проникването в дълбоките слоеве на кожата, както козметичните компании твърдят.
- Задържа се на повърхността на кожата и там задържа вода, подпомагайки хидратирането. Това е вярно… но има много по-евтини съставки, които правят това. Те се наричат хюмектанти (овлажняващи съставки). Такъв е глицеринът. Той се среща в много козметични продукти, тъй като е безопасен, ефективен… и евтин.
- Няма ботокс ефект. За подвеждащото твърдение “ботокс ефект” прочетете тук.
- Не премахва бръчките. Всички хюмектанти имат едно основно свойство, което кара всяка компания да ги слага в анти-ейдж продуктите си. Те попадат в бръчките и ги изпълват, създавайки оптическата илюзия, че линиите ги няма вече. Това е измамно и лесно може да видите защо – спрете употребата на продукта и бръчките пак ще се появят.
- Няма как молекула, която е твърде голяма, за да навлезе в кожата,да “спомага за възстановяването на кожните клетки”, тъй като няма как да стигне до тях.
Как действа хиалуроновата киселина, инжектирана в кожата?

Когато се въведе в кожата инжекционно като хиалуронов филър, ХК наистина изглажда бръчките. Въпросът е, че тя не става перманентна част от вас, а постепенно се разгражда и процедурата трябва да се повтори след период от време. Изисква се професионализъм и много точна ръка, защото всяка грешка може да доведе до неприятни бучки под кожата, които трябва да се чакат една година, докато изчезнат.
В заключение, хиалуроновата киселина в козметичните продукти работи, но не по-добре от по-евтини заместители. Не прониква в дълбочина, не действа като филър, няма вълшебни свойства и със сигурност не би била посочена за топ анти-ейдж съставка. Не се подвеждайте по рекламни кампании, а се информирайте подробно за съставките, които влизат във вашата козметика.
Знам това отдавна и преминах на по евтини продукти.Същото важи според мен и за хранителните добавки за стави.Няма как да проникне хиалуроновата киселина в плътната става.Тя се разгражда и изхвърля от организма.
Инжектирани в колянната стави действа на 100процента!
според мен действа и остава в кожата доста време…
Скъпа Катя, ако се инжектира – да. Поздрави!
Препоръчват ми хиалуронова инжекция в коляното. Моля Ви за информация дали си заслужава, ако имате опит в тази насока.
Благодаря Ви!
Хиалуронова киселина на капсули действа на 100% лично съм пробвала. Проблеми в коляното, лакътя и гръбнака. Инжекционно е много болезнено.
Скъпа Лили,
Инжекцията е болезнена, но по-добър вариант от капсулите, поради силния си, таргетиран ефект. Поздрави!
И аз си позволявам да отклоня темата от козметиката – покрай отглеждането на бебе се нагледах на гелчета за зъби с всевъзможен състав.
Учуди ме наличието на гелчета за зъби с хиалуронова киселина. Смятате ли, че има база такива да са ефективни? Моят опит показва, че бебето се успокоява повече, когато дъвче опаковката, отколкото когато нанасям гела.
Здравейте!
Поздравления за сайта и за чудесните статии.
Бих искала да Ви помоля за повече информация и мнение за RHA серума и козметиката на Teoxane. Ползвам я и съм много доволна от серума, околоочния и дневния крем, но все пак ми е интересно от чисто научна гледна точка дали вложената хиалуронова киселина се различава от тази в другите подобни кремове?
Поздрави и пожелания за още много интересни и полезни статии!
Само за повече яснота по въпроса: Съществуват няколко продукта хидролизирана хиалуронова киселина, за който съществуват доказателства например снимки с флуоресцентен микроскоп, че проникват в по-дълбоките слоеве на дермата.
Поздрави!
Бихте ли коментирали козметиката на Forlle’d?
Здравейте! Имам колебания за 2 крема с хиалуронова киселина- Euserin Hialuron Filler и Nivea Cellular Anti-age. Кой да избера?
Мила Надя, бихте ли коментирали тази козметика – изглежда надеждно немско качество и е на съвсем добри цени? http://bionat.bg/bg/асам/hyaluron+/hyaluron-интензивен-серум/ Поздравления за прекрасния блог, възползвам се от съветите Ви!
И аз се интересувам от тази козметика, бихте ли споделила мнението си?
Благодаря!
Това за големинат на молекулата съм го чела и на други местар но там споменават и за Sodium Hyaluronate, коеото е сол май на ХК и в последно време го виждам по доста етикети, а идеята е че е с по-малко молекулно тегло и може да проникне в кожата за разлика от ХК. Има ли нещо вярно в това?
Прекрасни статии!Поздравления!От една година съм фен на българската козметика.Ползвала съм почти всичко от западните брандове и се уверих,че нашата козметика е на доста по-високо ниво,за цената да не говорим. Искам обаче мнението ви,за така нашумелия в последно време колаген. Аз също пия в момента на Допелхерц+хиалурон. Но след ред консулти които направих и много четене в интернет, номер едно за сега е полския Колвита. На 50 години съм и желая експертно мнение,кой?колко време се пие?прави ли се почивка? Благодаря
Здравейте, Веска,
Не съм фен на колагеновите добавки. Няма доказателства, че колагенът се резорбира – точно обратното. Нашите ензими го нарязват на аминокиселини. Така е невъзможно той да отиде там, където е нужен. Поздрави!
А как да го набавяме??
Организмът си го синтезира сам, с аминокиселините, които вие получавате чрез храната. Те стават “градивни тухлички”, с които вашите клетки образуват колаген. Не е възможно да си набавяте чист колаген с храната. Спазвайте добър хранителен режим. Поздрави!
Здравейте, Надя! Чела съм, че глицеринът при ниска влажност на въздуха изсмуква вода от дълбоките слоеве на кожата, което в дългосрочен план я дехидратира. Нещо подобно срещнах и за хиалуроновата киселина в тази статия: https://beautyeditor.ca/2017/08/04/the-ordinary Тук пише Unlike many hyaluronic acid products, which sit on the surface and actually draw moisture OUT of the skin, this one is formulated to penetrate and improve hydration levels (става въпрос за The Ordinary Hylauronic Acid 2% + B5). Ще съм Ви благодарна, ако дадете мнение за статията или поне за това твърдение, тъй като съм със суха (и чувствителна) кожа и в момента използвам Eucerin hyaluron filler нощен крем и не знам дали си помагам или вредя с него. Също така, ще съм Ви много благодарна, въпреки, че е извън темата, ако ми кажете дали за този тип кожа и за възрастта ми – 30 г. – е подходящо да изпозлвам ретиноиден и/или пептиден серум за anti-age грижа.
Какво Ви е мнението за хранителните добавки.Цинк ,магнезии и др.Става дума за тяхната усвояемост.
Здравейте!
Бих искала да изложите мнението си за хранителните добавки с хиалуронова киселина?
Накратко имат ли някакъв ефект в крайна сметка?
Благодаря предварително и успех!
Здравейте! За съжаление, не.