
Консултантите на козметика… Откъде да започнем?
Представете си, че влизате на място, където се предлага козметика – аптека, бутиков магазин, дори по-голям супермаркет, където може да намерите подобни продукти. Докато се разхождате из обекта и оглеждате стоките, от които имате нужда, пред вас сякаш от нищото изниква симпатична, млада дама, която ви предлага да ви покаже най-най-новия продукт на X фирма.
Веднага трябва да се сетите, че
Тази дама не е тук, за да ви помогне
Тя е тук, за да извърши продажби и да ѝ платят бонуси за продукта, който ви е убедила да закупите. Няма инструментите и възможността, за да прецени какво е състоянието на вашата кожа. Това е нормално и важи за почти всеки консултант, и то за всичко. Проблемът е, че много често консултантите в България са некомпетентни по отношение на продуктите, които предлагат, и им липсват търговски умения.
Ще обясня съвсем детайлно как точно се извършва дейността “набиране на консултанти” в България.
Много често консултантите на козметика не се избират по интелект и познания в областта нито на анатомия и физиология на кожата, нито на козметиката.
На първо място стои
Стереотипно добрият външен вид
Най-често консултантите са млади жени на възраст 17-27 години. Предимство се счита някакъв опит в областта на козметиката, но в повечето случаи това си остава само предимство. Представителният външен вид, за сметка на това, е задължително условие. Козметици, студенти по медицина и фармация, помощник-фармацевти са много желани кандидати. Те имат достатъчно медицински познания, за да звучат убедително, често са зле платени/безработни и биха се съгласили на такъв тип работа заради заплащането и гъвкавото работно време. Проблемът с младежката безработица и безхаберието на държавата спрямо младите хора дава отражението си тук. Много от тях са готови да говорят дори неща, които са противоречат тотално на добитите им познания, поради това, че често са притиснати до стената в икономическо отношение, или поради липса на скрупули. При всички положения, потребителят трябва да разчита на себе си за правилна преценка дали това, което му казват, е истина. Допълнително усложнение дава и това, че

Подготовката на консултантите на козметика е лоша
Отново, това не е по вина на консултанта, който седи срещу вас. Много фирми, включително филиали на световно известни марки в България, не влагат абсолютно никакви усилия в обучението на своите служители. “Обучение” на езика на българския шеф често означава “зазубряне на текст, който да бъде изплюван срещу потребителя на един дъх”. Няма дълбочина на придобитите познания. Възможно е информацията да бива възприемана грешно от консултанта и той да повтаря пълни безсмислици. Освен знание, на консултантите нерядко им липсват и базисни търговски умения. На въпрос за някакво твърдение, изискващо познания извън зазубреното, се отвръща с импровизиран отговор, често неверен, или се повтаря отново същото твърдение с по-остър тон. В един момент всеки се запитва дали
Консултантите на козметика обслужват потребителя, или той тях
и се чувства виновен, че е развалил настроението на човека отсреща с въпроса си. Лошото държание се дължи на основна психологическа защита от страна на консултанта. Никой не обича да му задават въпроси, на които се затруднява да отговори. Тук на помощ трябва да дойдат: търговски умения (запазване на самообладание, разбиране на въпроса и определяне нуждата на потребителя) и знания за продуктите (за да се отговори на въпроса) – две неща, които той е трябвало да получи и развие от своите преки началници. За съжаление, докато съществуват хора, които не уважават своите човешки ресурси и не инвестират в “лицето” на своята фирма, моят съвет е да бъдете безкрайно внимателни.

Какво да правим?
- НИКОГА НЕ КУПУВАЙТЕ ПРОДУКТА НА МОМЕНТА!
- Искайте второ мнение, най-добре от дерматолога си – такъв, на когото имате доверие и се е доказал, когато ви предлагат нов козметичен продукт.
- Запишете си какво се твърди за този продукт и го повторете пред човек с медицински познания и неутрално мислене, за да ви се обясни дали рекламата е легитимна или не.
- Внимавайте – фармацевтите и лекарите невинаги получават добра информация. Много често дори добросъвестни медицински лица могат да дадат грешен съвет, ако разчитат на информация от представители, която може да е изкривена. За щастие, това е по-малко вероятно, защото един дерматолог с опит и знания например е по-трудно да бъде подлъган, и повечето медици и фармацевти се опитват поне отчасти да се запознаят по-детайлно с това, което препоръчват.
- Ако сте алергични, погледнете опаковката отзад, вижте съдържанието, ако трябва, го снимайте. Проверете съставките.
В заключение можем да кажем, че отличниците в света на консултантите по козметика са малко, а позициите за такива – много. Следователно, тези свободни места се запълват от нетолкова добри или съвестни лица. В следващ пост ще обясня за чести тактики на недобросъвестни търговци/представители, как да ги разпознаем и да отблъснем атаките им.
Съгласна съм с Лидия. Изпитала съм го на гърба си. Същото е и с фармацевтите, които продават “медицинска” козметика. И много се ядосвам, че никога нямат тестер на продукта, който ти предлагат или се интересуваш. Затова и спрях да ползвам такава.
Мила Христина, в такъв случай тази статия би била интересна за Вас.
http://www.infarmaciq.com/2017/02/21/%d0%b7%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0/
Да, чела съм я вече 🙂 и се радвам, че престанах да се заблуждавам и пръскам стотици левове в заблуди.
Абсолютно съм несъгласна с твърденията в статията.
Не мога да проумея как е възможно почти всичките Ви статии да са изпълнени с толкова негативизъм и злоба?!
Изчела съм голяма част от тях и съм меко казано потресена.
Всяка уважаваща себе си козметична компания със сигурност провежда обучения за екипа си от консултанти.
Масово самите клиенти не знаят какво искат, не могат да определят типа на кожата си, или се доверяват на приятелка, която е много доволна от еди какво си.
Никъде не се споменава факта именно фармацевтите как продават/предлагат продукти, които също биват бонифицирани с различни бонуси.
Категорично некомпетентна статия, която освен да всява злоба, нищо повече не дава.
Всъщност, това за фармацевтите се споменава и говори, просто в друга статия.
Аз лично съм била обект на предложение на екскурзии при таргет от козметична компания.
“Всяка уважаваща себе си козметична компания със сигурност провежда обучения за екипа си от консултанти.”
Абсолютно вярно… и масово тези обучения са крайно подвеждащи, с подбрани в полза на компанията “научни статии”, пропускане на съставки, липса на предупреждения за една или друга алергия, без да се преминава през целия състав и без грам дори описване на възможно нежелани явления. Била съм там, виждала съм го. Съжалявам, не искам да обиждам никого, но всеки клиент на козметичен магазин/аптека може да каже същото, което и аз. Дори със по-силни изрази.
Негативизмът идва от разочарованието ми. Но злобна не желая да бъда наричана. Нечестно е спрямо мене.