Когато сме в затворено помещение, ние дишаме, кашляме, кихаме, слюнчим се и дори се пенявим (четейки новините за Бойко във вестника). Вирусът се разпръсква в капки по повърхностите пред нас или попада върху лицата на останалите. Затова се препоръчва да носим маски. Към маските се появиха много противоречиви мнения. Toва е нормално. При всички епидемии е имало “бунтовници”, които са отричали официалните мерки и дори не са вярвали, че са нужни. През дифтерийната епидемия от 1893 година, въпреки епидемиологичните мерки от карантина и социално дистанциране, хора са прескачали оградите и през прозорците, за да ходят където си щат, въпреки че са били контактни с болни. Важно е да се спазва това, което се говори като консенсус от експертите – дори когато собствената ти държава подценява опасността. Но носенето на мски причинява някои проблеми – изсушаване, пъпчици и прочие. Ние трябва да се защитим. Как да предотвратим кожни проблеми от маската?

Суха кожа
Сухата кожа се причинява от две неща. Първо, маската изтрива и обира нормалния себум от кожата. Второ, от дъха ви се формира, парадоксално, много влага, която пречи на изпарението от кожата и след обирането си остава кожата хем делипидизирана, хем мокра, а след избърсване – твърде суха.
Имате нужда от режим на почистване и нанасяне на липидизиращи материали. Всяка сутрин и вечер мийте лицето си с мек, нежен препарат. Идеални са продукти като CeraVe Hydrating cleanser и измивното блокче на Sebamed – Sebamed Cleansing Bar.Липидизиращите продукти и техният тип формула зависят от типа ви кожа.
- Мазна кожа (или при седене дълго време в горещи, влажни пространства): Гел, гел-крем, лек лосион
- Нормална кожа: Лосион, козметично мляко
- Суха и много суха кожа: Крем лек, съответно и крем с по-голяма липидност.
- Комбинирана кожа: лосион и гели; не ползвайте кремове с цинк или титаниев оксид.
Пъпчици
При ползването на маска от високата температура на дъха ви и влагата се развиват бактерии, които нормално си живеят по кожата ви и не правят бели. Но с глобалното лицево затопляне решават да си покажат рогата, т.е. гнойта. Как да предотвратим кожни проблеми от маската в този си вид?
- Най-добре е да отидете при лекар. Той ще ви изпише антибиотичен крем или крем комбинация антибиотик с кортикостероид за намаляване на възпалението. Не си ги назначавайте сами и не позволявайте козметичка да ви съветва за лекарства! Това са лекарства по лекарско предписание, като всички антибиотици.
- Нанасяйте ги вечер и сутрин, САМО върху лезиите и пъпките.
- НЕ ползвайте азелаинова киселина или ретиноиди против изрива. Те изсушават кожата допълнително, могат да я зачервят и подразнят, а вие не искате раздразнена кожа под влажна маска.
- Цинков и титаниев оксид могат да се сложат ограничено върху пъпките, докато не отидете на лекар, като временна мярка.
- Избягвайте козметика в бурканчета, в които се бърка с пръсти. Ако е нужно, “изперете се” се с дезинфектант за ръце, преди да гмурнете пръстите в опаковката.
- СМЕНЯЙТЕ И СИ ЧИСТЕТЕ МАСКАТА. По Facebook гледам недоволни коментари от десена на “Как ще ходим винаги с тия мръсни парцали?” Отговорът е – НЕ ПОЛЗВАЙТЕ МРЪСНИ ПАРЦАЛИ ЗА МАСКИ. Ух, не думай! Маските се сменят ежедневно, перат се на висока температура или ги оставяте да се накиснат във вряла вода, ако са платнени. Хирургичните маски за еднократна употреба се хвърлят.
Напукване
Дължи се на влагата от дъха ви. Подобно на моментите, когато миете чинии и ръцете ви се напукват. За избягване на проблема:
- Не носете маска повече от нужното. Тоест, носете я, когато сте в помещение с други хора и има изискване; в градския транспорт; в общи помещения на офиса и пр. Не я носете навън, на открито, когато няма хора по-близо от два метра край вас. Отваряйте отвреме-навреме прозореца в службата, когато сте отдалечени, и свалете маската за минута-две, за да се изпари влагата.
- Не ползвайте нови козметични продукти! Не ви е сега времето за експерименти. Ако кожата се раздразни, ще стане по-лошо.
- Не ползвайте етерични масла на кожата в периода на масконосене, докато не се вдигнат мерките.
Устни
- Вазелинът е ваш приятел. Оставете идеята, че е “нефтен продукт” и “много-много-много вреден и зъъъл”. Съвременните заготовки се правят под контрол за примеси. Не ползвайте нищо ментово на устните или лицето си – то дразни кожата.
- Алтернативи за тези, на които вазелинът е твърде тежък и лепкав – кокосово и особено какаово масло, което се топи на човешка температура и хидратира много добре. Изобщо не е нужно да е някакъв гигаскъп продукт, но има и много добри сред скъпите. Какаовият балсам на Himalaya, стикчетата на Nivea, всички яйчица на EOS без ментовото, маслата на Body Shop – пъстра работа!
- Микрокристалинните и захарните пилинги за ексфолиация са златен стандарт, не ползвайте с други съставки от абразив. Има много подходящи – на Lush и Jeffree Star, The Body Shop. Дори Nyx има с какво да се похвали – своя розов и триъгълен симпатичен скраб. Вижте колко е сладурски. Подобен е на този на Dior, за когото съм говорила. И на двата предимството им е, че имат и вазелин в себе си, така че и омекотяват, защитават, освен че ексфолират. Не ги ползвайте нон-стоп, оставете кожата на устните да почине. Ползвайте само при желание да махнете появили се нацепени кожички.
Здравей , от скоро ползвам продукти за лице на biologique recherche- лосион, маска, крем и един серум. Не знам до колко са полезни/вредни съставките , но действително има ефект от тях поне видим. Ще споделя съдържанието на лосиона тъй като той е с лек пилинг ефект… ако имаш възможност да си кажеш мнението ще бъда много благодарна 🙂
Състав: Aqua, Gluconolactone, Lactic Acid, Glycerin, Propylene Glycol, Niacinamide, Citric Acid, Ethoxydiglycol, Magnesium Chloride, Malic Acid, Vinegar, Phytic Acid, Salicylic Acid, Horseradish Root Extract, Arctium Lappa Root Extract, Rumex Acetosa Leaf Extract, Myrtus Communis Extract, Commiphora Myrrha Resin Extract, Onion Bulb Extract, Thyme Flower/Leaf Oil, Sulfur, Sorbitol, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.
Много добри съвети, благодаря за статията!
Платнените маски са много лесни за пране, може да си имаш колкото искаш и да носиш със себе си чисти. Ако ще нося за по-дълго от 2 часа, обикновено подменям с чиста, пера в края на деня. Еднократните са еднократни.
Ако съм носила маска по-дълго време през деня, вечерното ми почистване е с една идея по-сериозно, взела съм си малко по-силен продукт, защото обикновено ползвам много меки такива.
Очаквах, че маската ще ми сваля крем/грим, но се оказа, че при мен няма особено разлика с и без.
Учуди ме съвета за изсушаването на устните, моят опит е, че дори го предотвратява постоянната маска на лицето – предпазва от вятър/слънце/климатик/студ. Бих казала, че пиене на повече вода може да е по-точен съвет за някои хора.
Когато се почна носенето на маски имах притеснения как ще се отрази на кожата ми, но в крайна сметка се оказа, че като цяло нямаше особена нужда от промяна на каквото и да е в козметичния ми режим. Нося маска редовно, често с часове и на топло и влажно.