Атопията е много често срещан проблем в аптеката… и любим на фармацевта или козметичния представител. Чуем ли “Аз съм с атопична кожа”, вече знаем, че идва рецепта с по 3-4 крема и измивни продукти, всеки на цена 20-30 лева, от т.нар. “медицинска” козметика за атопичен дерматит.
Сега ще видим някои съставки, които ще ви помогнат за проблема, както и да се ориентирате в джунглата лекар-козметик-фармацевт, в който рядко някой ви е истински приятел.
Eкстракт от овес
Aвенантрамиди. А-ВЕ-НАН-ТРА-МИДИ. Името произлиза от латинското име на овеса – Avena sativa, в чийто екстракт тези активни съставки се съдържат в задоволителни количества. По химична природа представляват фенолни алкалоиди и имат изразено противовъзпалително, противосърбежно и успокоявашо кожата действие. Допълнително проявяват антиоксидантна активност. Някои от тях са доста чувствителни на топлина и UV-лъчение, както и промяна в киселинност, така че избирайте неалкални измивни продукти, ако искате екстрактът от овес наистина да си върши работата както трябва.
Олиго- и полизахариди
Полизахаридите са вещества, състоящи са от много захарни молекули (глюкоза, фруктоза, ксилоза, арабиноза и др.), свързани помежду си (оттам идва името полизахариди). Биват хомополизахариди (изградени само от един вид захарид) и хетерополизахариди (изградени от два и повече вида захариди), Те имат хидратиращо и успокояващо действие върху кожата. Блокират някои фактори на възпалението. Фруктоолигозахаридите, бета-глюканите, гликозаминогликани (хиалуронова киселина), алгиновата киселина (съдържаща се във водораслите) са прекрасни за атопична кожа. Търсете спокойно екстракти от водорасли, гъби, ябълка, охлювна слуз, дрожди.
Декспантенол
Пантенолът е вещество, сродно на пантотеновата киселина (вит. В5) и по съществото си е провитамин. Изключително хигроскопичен, той овлажнява кожата. Абсорбира се бързо и лесно в дермата, където се превръща във витамин В 5. Въпреки, че в редки случаи може да предизвика контактен дерматит и алергия (като всяко вещество), като цяло пантенолът се понася много добре и се препоръчва за дами с атопия под формата на крем, спрей или унгвент.
Maслиново масло, добито чрез студено пресоване (extra virgin)
Нарочно не казвам “зехтин”, защото ме е страх, че някой ще хукне, ще вземе зехтин за 5 лева от този, който ръси на салата, и ще се оплаче защо не помага.
Маслиновото масло за козметични цели трябва да е изключително чисто и има специфични производители, които произвеждат точно такъв тип масла. Добра идея е да се използват само нерафинирани масла – т.нар. extra virgin, които са запазили противовъзпалителните си свойства. Ще ги познаете по безумната цена, надписа “extra virgin” и силния, характерен аромат на маслини с лек пиперлив и нагарчащ вкус.
Като цяло това са съставки, които биха удовлетворили дами с атопична екзема. За съжаление, понякога просто емолиенти и нежна хидратация не е достатъчна. Друг път ще си говорим за това, което Вашия лекар може да изпише като лекарствени препарати и как да ги използвате.
Въпросче 🙂
В някои продукти предназначени за облекчаване на леки до средно тежки кожни раздразнения пише, че съдържат екстракт от овес (Avena sativa kernel extract), а в други “Colloidal Oatmeal”. Има ли разлика и ако да, кое от двете е за предпочитане?