Когато се грижим за себе си, неминуемо възниква въпросът кое с кое върви ръка за ръка в козметиката. Съществуват съставки, които не бива да се смесват. Най-капризни сред тях са ретиноидите. Въпреки, че са много ефективни и прекрасни анти-ейдж съставки и убийци на акне, те не се обичат с някои други вещества. Сега ще разберем кои са те и защо трябва да избягваме съвместната им употреба с производните на вит. А.
Ретиноиди с витамин С
Проблемът на ретиноидите (най-вече ретинол) и витамин С не се дължи толкова на взаимодействие между двете вещества, колкото на различни изисквания към рН на формулата, в която са включени. Витамин С прониква най-добре в кожата при рН между 3 и 4, докато ретинолът има нужда от по-високо рН – над 5. Съществуват продукти с ретиноиди и витамин С, но няма да получите най-доброто от двете съставки, ако ги използвате. Разделете тези съставки и използвайте ретинолов серум вечер, а такъв с вит. С – сутрин.
Ако това е невъзможно, замислете се да използвате друга форма на вит. С – мастноразтворима. Тези вариации нямат изисквания към рН на продуктовата формула и ще вършат работа дори при неутрално ниво на киселинност.
Ретиноиди и силни кератинолитици
Ретиноидите са силно изсушаващи вещества, които не се комбинират добре с химични ексфолианти като алфа- и бетахидрокси киселини. Кератинолитиците са вещества, които разтварят кератина и премахват мъртвите клетки от епидермиса. Така ускоряват възобновяването на кожата. Продуктите с алфа-хидрокси киселини са безценни. Въпреки това, когато се комбинират с ретиноиди, резултатът е изсушена, зачервена кожа. Същото важи и за дикарбоксилни киселини като азелаиновата – особено във високи дози, в каквито се среща на българския пазар (лекарствения продукт Скинорен на Bayer). Увеличава се и UV-чувствителността на кожата, което може да доведе до лесно изгаряне от слънцето. Избягвайте употребата на почистващи продукти с киселини и такива с ретиноиди съвместно. Използвайте ги по различно време на деня, или още по-добре – в различни дни.
Ретиноиди и бензоил пероксид
Въпреки, че също е кератинолитик и в този смисъл се числи (отчасти) към горната категория, реших да отделя бензоил пероксида и да му обърна специално внимание поради две причини. Първо – той не се числи към химичния ред на органичните киселини, а е пероксид. Второ – освен кератинолитик, той е и силен антибактериален агент. Това го прави средство на избор при акне. Проявява висока активност срещу основния причинител на акнето – Грам-положителния Propionibacterium acnes. Често се изписват продукти с ретиноиди в съчетание с такива с бензоил пероксид – но те не бива да се използват заедно. Увеличава се опасността от странични ефекти като зачервяване и сърбеж, тъй като и двете съставки са изсушаващи и лишават лицето от защитния му слой мъртви корнеоцити.
Съществува обаче едно изключение от правилото. Ретиноидът от трето поколение адапален се използва заедно с бензоил пероксид и е формулиран като гел по лекарско предписание (0,1% адапален и 2,5% бензоил пероксид). Изписва се при тежки форрми на акне.
Ретиноиди и алкохол
Дори без да сте на терапия с локално нанасящи се ретиноиди, алкохолът върху кожата не е добра идея. Много пъти съм писала защо.
Но алкохол с ретиноиди може да е равносилно на катастрофа. Изсушаване, зачервяване и силно лющене на кожата – тези съставки наистина умеят да показват най-лошото от себе си, когато са заедно. Избягвайте тази комбинация.
Ретиноиди и адстрингентни вещества
Макар и в по-малка степен, вещества със стягащо действие, като екстрактът от хамамелис, също може да си повлияе неблагоприятно с ретиноидите при съвместна употреба. Изчакайте 15-тина минути след отмиване на продукта с хамамелис, преди да използвате крема си с ретиноид.
Тези съставки в една или друга степен не си влияят добре с производните на витамин А. Ако е нужно да комбинирате тези вещества, внимавайте да има времева дистанция от няколко часа между употребата им (освен ако не говорим за адстрингенти – тогава петнайсетина минути са достатъчни). Избягвайте съвместната употреба без разрешение от лекар, особено, ако ретиноидите са от клас, изписван по лекарско предписание (третиноин, изотретиноин). Вашата кожа е уязвима при третиране с ретиноиди – наблягайте на хидратацията, използвайте продукти с висок слънцезащитен фактор и ще се радвате на подобрение в състоянието на кожата си благодарение на тези полезни съставки.
Здравейте искам да попитам дали може да се комбинират с крем съдържащ гликолова к-на / isis pharma/
Скъпа Диана, не, не едновременно. Използвайте гликоловия крем сутрин, а ретиноидния – вечер. Поздрави.
Здрвей Надя , вече повече от месец ползвам ORDINARY5 % вечер , трябва ли да го комбинирам с друг крем , а през деня ползвам Еусерин хиалурон ?? На 56 години съм кожата ми е нормална , но тъй като ти си моят гуру в морето от козметика се чудя дали го правя правилно или някъде бъркам !С нетърпение очаквам твоя компетентен съвет за , което ти благодаря предварително !!
Скъпа Ани, използвай го спокойно. Поздрави!
А под очите спокойно ли мога да слагам ретиноид 2%?Всъщност аз слагам навсякъде,но мимическите бръчки най много ме изнервят!
Скъпа Цвета, внимавайте с ретиноиди в околоочната зона. Поздрави!
Благодаря ви страхотна сте!!!
Аз го ползвам в тази зона вече месец и нямам лющене и парене.А мога ли да ползвам ретиноида със серума на Rilastil за изчистване на петна?
Здравейте! От скоро използвам крем Аирол 0,5%. Какъвто и крем да използвам ми щипе и е много неприятно! Явно някъде бъркам със съставките от кремовете. Бихте ли ми препоръчали някакъв крем за лице?
Здравейте отново Надя,искам да попитам мога ли да ползвам ретиноида с тоника на корейската козметика с [Cosrx] AHA/BHA Clarifying Treatment Toner и също така заедно с депигментиращия концентрат Rilastil-D ?Ще ви помоля за отговор понеже закупих единия продукт и ми е важно…не знам какво да го правя сега.
Скъпа Цвета, не използвайте серуми и тоници с AHA/BHA едновременно с Ретиноиди. редувайте ги през ден, ако желаете. Поздрави!
Здравейте,
дъщеря ми ползва Epiduo gel 0.1% / 2,5% по лекарско предписание , заедно със Avene cleanance HYDRA и Bioderma Sensabio DS + , но кожата и все още изсушена. Бихте ли ни помогнали за още един продукт за хидратация , и след кои би могла да го ползва. Много благодаря!
Какво представлява Азерлиновата киселина и Арбутлина ,с какво не се съчетават? Много благодаря.
Бихте ли ми казали вечер след като използвам серум с ретинол, мога ли да нанасям крем пак с ретинол но не от същата марка. Мога ли да смесвам различни ретиноли с серуми и кремове