Благодаря на дамата, която ме помоли да напиша тази статия! Получих обаждане от нея с този прекрасен въпрос – как по дяволите да си защитим кожата от хлора във водата? И не само хлора – самата вода като цяло разваля цъотношението между водните молекули под кожната поовърхност, гъбясваме, и кожата се лишава от есенциални мазнини. Всички дами се оплакват: Кожата ми съхне от хлора в басейна! Какво да правим?

Кожата ми съхне от хлора в басейна! Общи съвети
Лесно е да се почувстваш като русалка, плувайки в басейн, но ако не се грижете за себе си, можете да се првърнете в подута португалска галера (вид медуза/полипна колония) рееща се с отровни пипала във водата. За да го избегнете:

- Не ходете на басейн всеки ден;
- Спазвайте хигиена, граничеща с обсесивно-компулсивно разстройство, ако идвате на публичен басейн. Има възможност да хванете гъби и друг вид флора и фауна, още повече, че от редовното къпане и лишаване от мазнините кожата може да е нарушила временно защитната си функция;
- Ако кожата ви се зачервява след басейн и щипането в очите ви продължава твърде много – помислете да преустановите спорта;
- Носете очила за предпазване на ценните си зрителни органи и кожата около тях в басейна;
- Избягвайте етерични масла, които да раздразнят кожата ви, ако е чувствителна. НЕ ПОЛЗВАЙТЕ ПРОДУКТИ С МЕНТОЛ!
Ако кожата е суха
Сухата кожа страда най-много от хлора и водата в басейна. Ако желаете да се запазите свежи при редовно плуване в басейн и да не се оплаквате “Кожата ми съхне от хлора в басейна!”, правете следното:
- Преди плуване си сложете нежно, изсъхливо и нетлъсто масло на лицето – например шипково, лешниково. Не слагайте масла като кокосово, какаово, ший (карите), които ще се отлепят от лицето и ще заплуват като мазен кокосов разлив, причинен от танкер в басейнския залив;
- След басейн обезателно си потърсете нежен измивен гел, който да не е сулфатен и да съдържа омегчаващи агенти. Легендарният измивен гел на CeraVe за различните видове кожа е страхотен за тази цел, но не да забравяме и Clinique Extra Mild Face Soap.
- Можете като носители на суха кожа да си позволите по-тлъсто масло след басейн. Ако сте със смесена кожа, склонна към акне и комедони на места, просто ползвайте маслото на сухите, а не на акнеичните участъци.
- Можете да ползвате крем със серамиди като този на CeraVe.

Ако имате мазна кожа
Мазната кожа също може да пострада от редовно излагане на хлор. Все пак не бива да я пренебрегваме, колкото и да се защитава със себум. Непредпазена мазна кожа остава без мазнините си и се защитава, като усилва отделянето им и накрая заприличвате на маслен портрет на самите себе си. Освен общите съвети горе:

- Избягвайте премиване на кожата. Можете да махнете мръсотията от басейна на кожата си с почистващо масло.
- Не се харчете – има достатъчно добри и евтини продукти, като прасковеното масло на Икаров.
- Обезателно ограничете киселини и други силно изсушаващи маски/пилинги, ако усетите, че на кожата ѝ идва твърде много. Ако след две седмици на басейничене не усетите промяна в отрицателна посока, можете да продължите да ги ползвате, но бъдете нащрек.
- Противно на някои легенди, плуването не вреди на бременност и кърмене, нито пък киселини като AHA/BHA.
Тези съвети са общи, но от тях имате полза, ако кожата ви отговаря на най-често срещаните типове. Дами със смесена кожа комбинират грижите за различните участъци спрямо различния им тип.
Вашият коментар