Ако сте ползвали веган грим, вече знаете, че той… Ами… Невинаги е добър грим, или дори грим изобщо.
Защо? Веган грим не е ли символ на качество?

Разлика между веган и cruelty-free продукт
Хора, които търсят една по-висша форма на съществуване, в която животните не страдат за нашата красота, търсят козметика, “лишена от жестокост” – cruelty-free. Да купувате веган козметика не е същото като това да купувате cruelty-free.
В Китай, където компаниите са задължени да тестват върху животни продуктите, които произвеждат, могат да се намерят и веган опции. Веган означава “без наличие на съставки от животински произход”. В Европейския съюз тестването на козметика върху животни е забранено oт 2009 г. и всички ползваме cruelty-free козметика.
Веган грим, органичен или минерален?
Макар че има припокриване, това са различни дефиниции. Веган гримът не съдържа животински продукти, може да съдържа синтетика. Органичният съдържа основно натурални екстракти и компоненти (може и животински), а минералният – натрошени и смлени минерали. Органичният и минералният грим се подразбират като несъдържащи синтетика. Разбира се, това е трудно да се докаже.

А защо определен веган грим не се държи нормално?
Не всички веган продукти страдат от симптомите, които ще изброя. Но жени са ми се оплаквали многократно, че техният веган грим:
- Не се нанася гладко;
- Не оцветява добре;
- Рони се;
- Оцветява очите;
- Прави алергии.
За органичния и минералния грим проблемите с лошото нанасяне, нетрайността, роненето и пр. също важат, това се дължи на невъзможност да се използват определени подобрители, които са синтетични, както и на определени пигменти, които не са растителни или минерални. Всички видове грим, които се ограничават до определен вид материали за съставки, може да пострадат от недобро формулиране.
При веган опциите, особено ако са палитри сенки, има и допълнителен проблем. Много веган палитри крият в себе си едно малко листче, на което почти никой не обръща внимание. на него пише:
“Някои от пигментите не са одобрени за употреба в областта на очите”.
Защо? Пигментите, за които говорим, заместват такива от животински произход. Например – най-популярната алена багра, която имаме, е карминът – извлечен от вид бръмбари. Тъй като той и подобни пигменти не може да се използват от веган компании, често те търсят заместители oт синтетичен произход, като FD&C Red 4, 6, 7, 17, 21, 22, 27, 28, 30–34, 36, 40. Някои от тях причиняват проблеми като алергии, оцветяване на кожата, на която попадат, и локални възпаления, затова такива палитри имат предупреждения, че не са предназначени за очи.
FDA задължава американските веган палитри да носят такива предупреждения, затова ще ги видите на продукти от Jeffree Star или Anastasia Beverly Hills. Явно вече сенките не са за очи, а трябва да се нанасят на други места. Давам ви свобода на въображението да измислите, къде можем да си заврем… а, извинявам се, нанесем палитра със сенки за очи, която не е за очи.
Органичният и минерален грим
може да съдържа кармин и този проблем не е толкова застъпен. Липсата на определена синтетика обаче кара продуктите от органичен и минерален произход да се ронят, да седят като тебешир, и да не са толкова качествени, както нормалните.
Има изключения, но, ако нямате алергии, специфични проблеми, които изискват такъв грим, по-добре да го оставите на рафта. Аз мога да използвам без проблем такива палитри, което не означава, че не съм пробвала внимателно първо на друг участък на китката си, преди да нанасям на очи.
Какво да правим с веган грима?
Ако сте веган – нямате друг избор. Ако просто искате да не се мъчат животни при тестването – козметиката в европа по закон е cruelty free. Ако сте склонни към алергии, оцветяване на кожата от пигменти и пр. – внимавайте много с веган грима! Избягвайте най-вече червени и лилави веган червила и сенки и ако видите предупредителното съобщение – не поръчвайте тази палитра или я оставете на рафта. Имайте предвид, че не е задължително някоя палитра да е веган, за да има предупреждение на нея, така че четете внимателно.
Здравей, Надя!
Скоро попаднах на статиите ти и не мога да спра да ги чета, поздравления!Във връзка с тази- какво ти е мнението за минералната козметика Lili Lolo? Намирам я за доста добра като качества, но ме интересува твоя поглед- крие ли тя “подводни камъни”?
Mила, нямам информация, освен това не съм фен на ревюта на марки. Всеки продукт е сам за себе си.