Ах, колко е лесно, удобно и приятно за един фармацевт да отпусне витамини! Вашата инфармацка осъществява СЕРИОЗНИ продажби на витамини. За финансовата страна няма да говоря. “Хубавите” (балансирани и реално позоваващи се на някакъв научен подход) витамини са скъпи, а тези хранителни добавки са обичани и желани от пациентите. Рекламират се свободно и имат страхотни маркетингови кампании. Идеалният бизнес.
Как често ми се случва да дойде пациент в моята аптека и да се
Оплаче от някакво генерализирано неразположение
Което може да се оправи просто с малко по-добър режим, повече движение и хубав сън? Хронична умора, отпадналост, неясни болки тук и там, изнервеност – лесна мишена за всеки шарлатанин, който убеждава хората, че всичко се дължи на жесток дефицит на някакви витамини. Но не какви да е, разбира се. А живи. Цената също е доста жива. И колкото и да убеждавам човека, че не, неговото състояние не се дължи на никакъв дефицит, че а- и хиповитаминозите са с точно конкретни симптоми и се установяват с изследване, а не от екрана на Нова телевизия, всякакви молби и съвети падат на глухи уши. Биг Хранителна Добавка си е професионалист в промиване на мозъци.
Забравете за “вредните ГМО и отровни храни”, с които ви плашат от медиите. Не се оставяйте на манипулации – нищо не продава по-добре от страха! Ако не спазвате някаква жестока диета (или не сте абсолютен веган), да получите хиповитаминоза в днешно време е по-трудно, отколкото мислите. Разбира се, има уязвими групи, като бременните жени, които трябва да внимават. Но ако се колебаете, не знаете имате ли хиповитаминоза или не – моля, дайте малко кръв в лабораторията, преди да дадете парите си за витамини. Самият факт, че човек, който има финансов интерес да ги купувате, съветва това, трябва да ви говори нещо!
Каква е разликата между синтетично получените и “живи” витамини?
Функционално – никаква. Ценово обаче – да. И затова изключително много митове и легенди се реят около този вид хранителни добавки. Думи като “живи” витамини се използват нарочно. Защо не “добит от растителни/животински източници”, а непременно “живи”? Маркетинговите специалисти отдавна са забелязали, че думи, обвързани с корена “жив” навяват асоциация със самия живот като понятие – един вид живите витамини дават живот, докато другите… какво, обратното?
Всъщност разликите между двата вида след добиване са незначителни. Да, някои синтетични витамини (вит. Е) са смес от изомерни форми (вариация на молекула), докато “живите” са само един-единствен изомер, но това не е вредно за организма. Просто не всички изомери са активни. Фирмите се съобразяват с това и коригират дозите, докато не се убедят, че получавате точно толкова от активния изомер, колкото е нужно. Няма значение кой вид витамини ще изберете.
Кои комплексни витамини да предпочетем? Живи или… мъртви?
Правилният отговор в случая е – никакви, освен ако не е напълно наложително.
Още след откриването и изолирането на аскорбиновата киселина (вит. С) през 1932 година, опитът показал, че въпреки откриването на “противоскорбутния” агент, лимоните си остават по-ефективни от изолиран вит. С в лечението на скорбут.
Този феномен се обяснява по-късно от науката с присъствеието на флавоноиди като рутин в лимоните. Мощни антиоксиданти, те допълват действието на витамин С. И до ден-днешен можете да видите, че Биг Фарма знае и се възползва от това (на пазара има продукт с двете вещества – вит. С и рутин – Рутаскорбин, който се дава като венотонично средство).
В това е ключът от палатката. Храната ни (плодове и зеленчуци, месо, зърнени култури) – са сложни химични системи, които съдържат много повече от изолираните витамини, които взимаме като таблетки. И ако не сме на рестриктивна диета, с крайно еднообразно хранене по някаква причина (напр. веган), бременни или с доказан дефицит на някой витамин, трябва да разчитаме на храната като единствен пълноценен източник на всички вещества, които са ни нужни.
Вашият магистър-фармацевт напомня:
Хранителните добавки не са заместител на разнообразното хранене.
Повярвайте ми, ще успея да преживявам и без да ви пробутвам хранителни добавки и лекарства на всяко влизане в аптеката.
Чудесна статия! От личен опит мога да потвърдя, че когато кожата или косата ми решат “да проявяват характер”, пиенето на витамини и добавки с нищо не ми е помогнало.
Здравейте.
Накарахте ме много да се замисля…Аз имам проблем със световъртеж и малко напрежение в главата (понякога в тилната област, понякога в челото), често съпроводени с гадене, а понякога и с абсолютна загуба на сила…Ходила съм на невролог, правих скенер на шийни прешлени, кръвни изследвания в норма, очно налягане и очи в нормам…Мислех да си купя от тъй наречените “супер храни”, но сега вече не съм много убедена…Моля Ви за съвет какво още да изследвам, за да предприема необходимите мерки, за да предотвратя това ми състояние.
Много Ви благодря предварително.
Не оспорвам написаното, а само споделям, че в друга литература се констатира, че поради бедната почва ( следствие на преексплоатация или неправилна такава) към днешна дата съдържанието на полезни нутриенти ( в т.ч. витамини и минерали) е намаляло, т.е. полезността на една червена чушка днес е по-малко от тази на чушката през миналия век. Да кажем, че имам собствена потребност да смятам, че правя добро за себе си, приемайки хранителни добавки, без да съм изследвала необходимостта от приема им чрез кръвни изследвания. Да кажем и че знам за безсмислеността на приема на мултивитамини (като пример едновременното неусовяване на витамини А и Д в едно хапче и пр.), но все пак …. някаква препоръка за фирма, марка и пр. без да звучи като реклама. Моля?!
Скъпа Станислава, ще пиша за балансирани витамини скоро. Поздрави!
Надя, благодаря за прекрасната статия която сте написали за т.нар. живи витамини. Имам позната възрастна близка, която твърди че тези витамини са я излекували от много болести и посноянно ме натиска да ги вземам. Аз ги вземах 1-2 месеца, но не почувствах някакъв ефект. Убеден съм, че витамините както и повечето добавки не са вредни за здравето, но и яденето на смлян тебешир също не е вредно, това значи ли че трябва да го ядем. Има една друга опасност от добавките – Ако човек се опитва да лекува сериозно заболяване с тях, а не с неоцходимите лекарства, ще загуби ценно време и може да усложни заболяването си сериозно. Защото повечето добавки твърдят, че лекуват почти всичко, а нямат никакви отрицателни ефекти. Забелязал съм, ме при лекарствата (дори и при аспирина) е точно обратно – пише че “се изполдват за лечение на 1 или няколко заболявания”, а след това има 2 страници възможни нежелани странични ефекти. По това различавам лекарствата от добавките 🙂
Поздравления за честната позиция, която показвате не за пръв път, макар, че сте фармацевт(:) и съм сигурна, че сте добра в професията си! Следя блога Ви с голям интерес и го препоръчвам на приятелките си.
Благодаря ви, Цветана!
Супер статия ! Потвърди това което мислех и аз ! Благодаря ти !
Здравейте,
Вие самата бяхте дали съвет във ваша статия за използването на витамин с за намаление на вредите при пушачите .Обърках се да съм честна
Скъпа Цвета, пушенето избирателно унищожава витамин С. Споменала съм изрично в статията, че някои уязвими групи имат нужда от допълнителни витамини, и пушачите са една от тях. Поздрави!
Здравейте,
Аз имам проблеми с кожата от доста време – не е мазна, но ми излизат малки ( мънички, а не типични комедони) и не се махат дълго. Белезите също много бавно изчезват. Аз смятам, че проблема вероятно е липса на витамини и минерали. Но много пъти съм консумирала повече плодове и зеленчуци дълги периоди без резултат.
Здравей, Надя!
Бих искала мнението ти за шуслеровите соли и да препоръчаш комбинация от тях, като симптомите са нервност, напрежение, стрес, тъжно състояние.
Предварително благодаря!
Скъпа Михаела, за съжаление съм силно скептична към Шуслеровите соли и не бих могла да ги препоръчам с чисто сърце на човек, за който съм поела грижа. Поздрави!
Привет. Темата ми се струва подходяща да попитам какво мислите за б12 под формата на таблетки. По-конкретно не са ли заблуда.
И аз съм любопитна относно мнението Ви за В12. Моля, споделете го.
Госпожо Йорданова,преписването и превеждането на чужди статии и трудове и споделянето им пред некомпетентната аудитория,не ги прави автоматично ваши.Другия път,когато крадете или взаимствате информация,имайте смелостта да упоменете и източника.
Статията е авторска и моя. Това, че ви оборих за грешките ви, не ви дава грам право да спамите блога ми. Дайте линк на “крадената” статия, да видим кой какво е крал.
Тоя ентеуект пак ли се обажда бе?!
Господине, оставете момичето намира. Изложихте се, тя отказа да ви изтрие лайната и вие вместо да се засрамите серете и тука.
Като пишете, приемайте и си отговорността за каквото сте писали, никой не ви е виновен.