
Има състояния на косата, които са изключително неприятни. Вялата и суха коса не е желана от никого. Да стърчи във всички посоки също е в топ 10 на най-мразените проблеми. Този вид може да е секси-бунтарски, но не е много желан от една бизнес-дама, например. В желанието си да укротят и подчинят на волята си своите коси, жените с възможности прибягват до кератиновата терапия. Днес ще я разгледаме и ще видим дали действа.
Защо косата буйства?
Буйстват сухите, изтощени, накъсани коси. Характерният им вид се дължи на структурата на косъма. Външният слой на косъма (кутикулата) е съставена от люспички, които в нормално състояние са разположени изцяло върху косъма. Честото ползване на четката, сешоара и боите за коса обаче предизвикват повдигането на люспичките и увреждане на кутикулата. През увредената кутикула нахлува вода и косата става “непослушна”. От това защитава себумът – естественият овлажняващ агент, който се произвежда
от мастни жлези в скалпа. Той предпазва косата от поемане на прекалено много влага от външната среда. Така че, парадоксално, прекалено сухите коси поемат излишна вода, която ги кара да изглеждат зле.
Кератиновата терапия
Кератиновата терапия всъщност е метод за изправяне на косата с трайност около 3 до 6 месеца. При нея косата се обработва с крем, съдържащ формалдехид. След това се подлага на високи температури (от сешоар), и високо налягане (от преса). В тези условия между формалдехида и кератина, изграждащ косата ви, протича химична реакция. Образуват се т.нар. метиленови мостове между химични групи в белтъка кератин. Тези мостове намаляват поемането на вода от околната среда. Косата става гладка, лъскава и послушна. С две думи, кератиновата терапия работи отлично. За съжаление обаче
Формалдехидът е опасен
Не съм фен на твърденията, че “всичко, което е химия, е вредно”, защото не е вярно. Но в случая с формалдехида рискът е реален. Формалдехидът (НСНО) е много простичко органично вещество. Проблемите с него са три – че е силно отровен, канцерогенен (причиняващ рак) и летлив (изпарява се и лесно се вдишва). Вдишаният формалдехид води до главоболие, дразнене в очите, затруднение в дишането. Козметички, които редовно извършват кератинова терапия, без да взимат предпазни мерки, могат да развият алергия, астмоподобни състояния, рак. Можете да видите колко продукти за кератинова терапия са били спрени от продажба в Европейския съюз.
Алтернативи на формалдехида
Съществуват някои продукти за кератинова терапия, които не съдържат формалдехид. За съжаление, алтернативите често не са по-безопасни. Използват се оксалалдехид, глутаралдехид и други алдехиди. Засега трудно би се намерило химично вещество с добър профил на безопасност, който да има ефект като формалдехида. Това, което мога да препоръчам, е да намалите химическите и физични влияния върху косата си (бои, често ресане, ресане на суха коса, ако е къдрава, изсушаване с горещ сешоар и др.). По този начин ще се радвате по-дълго на косата си, без да я увреждате.
Благодаря за поредната интересна и любознателна статия!
Пишеш, че трябва да се избягват химичните влияния, към тях спадат ли олиата (кристали) за коса и ако “не”, то благоприятна ли е ежедневната им употреба или е за предпочитане да се използват само след баня, на влажна коса?
Здравей, Наде! Много полезна статия, обмисляла съм кератинова терапия, но сега твърдо НЕ! Ще си бъда глухарче, но няма да се подложа на това. Исках да те попитам какво мислиш за така популярните гел-лакове? Подозирам, че не са толкова безопасни, колкото ги изкарват, но нямам нужните познания, за да го твърдя. Какво е твоето мнение по въпроса?
И на мен ми е страшно любопитно за гел лака. Веднъж под цветния лак ми сложиха основа, която, пти друга маникюристка в последствие, нямаше махане. Научих, че това е “баш” гелът. Отстраняването бе възможно само с пилене, сещате се… Но пък имах маникюра си близо 35 дена и само израстването му бе естетическият кусур.
Мога да споделя още една тъмна страна на кератиновата терапия. Моя приятелка си беше направила такава терапия в началото на годината и наистина имаше добър ефект. НО…косата й започна да се омазнява ужасно и се налагаше да я мие и суши всеки ден, което е убийствено.
А само за вдишване ли е вреден – т.е. ако носим маска с филтър, можем ли да се подложим на тази терапия, или формалдехидът ще се изпарява в следващите 3 до 6 месеца и дали през косата може да проникне/прониква в организма?
Ако не го правите професионално на други, няма да се притесняте от натрупване. Опасно е главно за жеени, които вдишват формалдехид ежедневно.