
Ние сме жени, които знаем какво искаме. Забравени са времената, когато съставът не ни интересуваше, и ни беше все едно какво слагаме на кожата си, стига да е с приемлива цена. Сега следим внимателно състава, четем навсякъде, където можем да намерим, информация за своята козметика. Някак се прие, че щом нещо е “натурално” и “органично”, значи е по-добро от другите. Това накара козметичните компании да започнат да произвеждат биокозметика, за да ни привлекат. Въпросът е: какви са предимствата и недостатъците на биокозметиката и какво е нейното бъдеще в България?
Предимства на биокозметиката
По-нисък риск от алергии и неочаквани реакции
Да. Няма какво да се заблуждаваме – козметика, която не използва оцветители, ароматизатори и консерванти, има по-добър профил за безопасност по отношение на алергии и неочаквани реакции. Причината за добавяне на аромати и оцветители е само една – за да привлича клиентите, които държат козметиката им да изглежда добре и да мирише на хубаво. Процентът на тези хора никак не е нисък – замислете колко момичета и жени си купуват ароматизирани кремове и душ-гелове за тяло например! Неслучайно много парфюмерийни марки, като Dior например, пускат и продукти за грижа за кожата с аромат на някои от техните парфюми. Да, ухае разкошно – но рискуваме алергии и неочаквани реакции, които биха могли да се избегнат. Биокозметиката, от друга страна, предоставя по-малка вероятност това да се случи. Разбира се, има изключения – етеричните масла например могат да раздразнят кожата и да предизвикат алергии при по-чувствителни хора.
Нормалните продукти, освен това, съдържат консерванти, които, макар че играят изключително важна роля (пазят продуктите и нашата кожа от бактерии и гъбички), също крият опасност от алергии и нежелани събития.

Голям избор на съставки
Особено ако решим да правим козметиката си сами, има много варианти, от които да избираме. Само етеричните масла са десетки. В зависимост от нуждите на кожата ни, можем да изберем едни съставки и напълно да изключим други.
Развитие на българската промишленост
България е много сериозен производител на суровини за биокозметика. Стига ни само да си спомним за обширните ни поля с лавандула, грозде, розовите ни долини! На 30 километра от Казанлък, в Зимница, се намира една от най-големите фабрики за добиване и дестилация на етерични масла от роза и различни сортове лавандула на Балканите, с капацитет от 50 кубични тона на ден. Износът ни е огромен, като се има предвид колко малка по територия е България.

Ниски цени
Тъй като голям брой от биопродуктите ни са родно производство, биокозметиката в България е много, много по-евтина от еквивалентите ѝ на Запад. Можем да изберем както готови продукти, така и да намерим хубави суровини за домашна козметика. Внимание: Не търсете непременно най-евтиното, което се предлага. Едно хубаво етерично масло например може да струва 9-10 лева за 5 мл.
Недостатъци на биокозметиката
Опасност от инфекции и ниска трайност на продуктите
Липсата на силни консерванти означава висок риск от заразяване със сериозни болестотворни микроорганизми, като стафилококи и псевдомонас. Биокозметиката изисква много внимателно опаковане и съхранение. Не може да се използва много дълго време.
По-мек ефект
Това може да бъде и предимство, освен недостатък. Ако търсим просто подхранване и хидратиране на кожата, чудесно – биокозметиката ще свърши точно това. Но ако имаме сериозно акне и дори богат на етерични масла с антибактериално действие продукт не свърши работа, може би вече трябва да посегнем към по-конвенционални средства.
Как да използваме биокозметика?
Да я разпознаем и да се пазим от подвеждащи твърдения
Koгато закупуваме козметика, трябва да внимаваме за подвеждащи твърдения. “Натурална козметика” не е едно и също нещо като “биокозметика”. Възможно е продукт със 100% изкуствено придобити добавки да се води “натурален“, само защото синтетично добитите вещества се срещат и в природата.
Да я изберем правилно
В зависимост от това, какви са нуждите на нашата кожа, можем да подберем козметиката, която е най-подходяща за нас.
Най-общи насоки:
- Маслата от ший и кокосовото масло са неподходящи за мазна кожа, тъй като са комедогенни. (Има мнения, че Virgin и Extra Virgin кокосовите масла не са);
- Етеричните масла не са подходящи за силно чувствителна кожа;
- Маслото от розмарин е чудесен антибактериален агент – чао, пъпки!
- Екстрактът от морков съдържа бета-каротен, който е провитамин А и се превръща в ретинол в кожата. Вит. А е много добър избор за бръчици;
- Карамфилът, розмаринът и канелата – техните масла са отлични антиокдисанти;
- Невенът също е добър антиоксидант и е класика във фармацията, когато става дума за раздразнена и разранена кожа;
- Маслото от гроздови и боровинкови семки – антиоксидантно и успокояващо кожата действие.

Да я използваме правилно
Не бива да забравяме най-важния недостатък на биокозметиката – кратък срок на годност. За да го удължим, ето какво да направим:
- Държим биокозметиката си на хладно, сухо място;
- Хубаво е да използваме стъклени опаковки. Дървените са най-неподходящи;
- Ако може опаковката да е тъмна – в кафяво или тъмносиньо стъкло, за да избегнем окисление;
- Не бъркаме с пръсти. Използваме чиста шпатулка, предварително дезинфекцирана със спирт. Ако е метална, можем да запалим запалка или клечка кибрит и да обгорим металната шпатула три пъти в средата на пламъка за пълна дезинфекция. След което я оставяме да изстине, без да я допираме никъде, и я използваме;
- Стараем се да излагаме отворена козметиката си на въздух колкото се може по-малко.
Биокозметиката е ново, невиждано досега явление с огромно значение. То показва, че у потребителите се е събудило желанието да знаят и да имат контрол над това, което слагат на кожата си. Това е феномен, който скоро няма да отмине.
Използвам биокометика от много време. В момента използвам за лице масло от шипка.
Кожата на лицето ми е суха и леко червенее. Стршно съм доволно от продукта, тъй като много добре попива и без никакви проблеми мога след това и да се гримирам.
Също така много подходящ, не само за суха кожа но и за мазна ,е маслото от жожоба.
Приятно ползвне на БИО Козметиката.
От дете страдам от атопичен дерматит и единствено био козметиката ми се отразява добре. Имайте предвид, че преди това съм посещавала множество дерматолози, изпробвах всички медицински кремчета и лекарства, които ми бяха предписани и прочее. Дори смея да твърдя, че ми създадоха повече проблеми от колкото да помогнат. От няколко години използвам предимно немска био козметика от среден ценови клас и съм страшно доволна!
Marchos здравейте! Може ли да посочите точен пример на измивно средство и лосион за тяло, които се отразяват добре на атопичната кожа? Аз пробвах каква ли не козметика и се отчаях, от всичко се раздразва още повече..